< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1936 (MCMXXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1936. година од новата ера, 936. од вториот милениум, 36. од 20 век и седма од 1930-тите.

1936 г.  во други календари
Грегоријански календар 1936
MCMXXXVI
Ab urbe condita 2689
Асирски календар 6686
Бахајски календар 92–93
Бенгалски календар 1343
Берберски календар 2886
Будистички календар 2480
Бурмански календар 1298
Византиски календар 7444–7445
Еврејски календар 5696–5697
Ерменски календар 1385
ԹՎ ՌՅՁԵ
Етиопски календар 1928-1929
Игбоански календар 936–937
Ирански календар 1314–1315
Исламски календар 1354–1355
Јапонски календар Период Шова 11
(11年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙亥年月日
(4572/4632)
— до —
丙子年月日
(4573/4633)
Коптски календар 1652–1653
Корејски календар 4269
Календар Мингуо Република Кина 25
民國25年
Селевкидски календар 2247–2248
Тајландски сончев календар 2479
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1992–1993
 - Шака самват 1858–1859
 - Кали југа 5037–5038
Француски револуционерен календар CXLIVCXLV
144–145
Холоценски календар 11936
Џуче-календар 25

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7444 и 7445 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6686 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5696 и 5697 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2689.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1936. година се протега во 4572 и 4573, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4632 и 4633 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2479. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1354 и 1355 исламска година.

НастаниУреди

јануариУреди

февруариУреди

мартУреди

априлУреди

мајУреди

јуниУреди

јулиУреди

августУреди

септемвриУреди

октомвриУреди

ноемвриУреди

декемвриУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди


Видете исто: