< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1832 (MDCCCXXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1832. година од новата ера, 832. од вториот милениум, 32. од 19 век и трета од 1830-тите.

1832 г.  во други календари
Грегоријански календар 1832
MDCCCXXXII
Ab urbe condita 2585
Асирски календар 6582
Бахајски календар -12–-11
Бенгалски календар 1239
Берберски календар 2782
Будистички календар 2376
Бурмански календар 1194
Византиски календар 7340–7341
Еврејски календар 5592–5593
Ерменски календар 1281
ԹՎ ՌՄՁԱ
Етиопски календар 1824-1825
Игбоански календар 832–833
Ирански календар 1210–1211
Исламски календар 1247–1248
Јапонски календар Тенпо 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 辛卯年月日
(4468/4528)
— до —
壬辰年月日
(4469/4529)
Коптски календар 1548–1549
Корејски календар 4165
Календар Мингуо 80 пред РК
民前80年
Селевкидски календар 2143–2144
Тајландски сончев календар 2375
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1888–1889
 - Шака самват 1754–1755
 - Кали југа 4933–4934
Француски револуционерен календар XLXLI
40–41
Холоценски календар 11832
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7340 и 7341 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6582 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5592 и 5593 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2585.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1832. година се протега во 4468 и 4469, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4528 и 4529 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2375. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1247 и 1248 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди