Бјерн Турау

германски велосипедист

Бјерн Турау (германски: Björn Thurau; р. 23 јули 1988 во Франкфурт на Мајна) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Kuwait–Cartucho.es.

Бјерн Турау
Турау на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело имеБјерн Турау
Роден23 јули 1988 (1988-07-23) (34 г.)
Франкфурт на Мајна, Германија
Податоци за клубот
Мом. клубKuwait–Cartucho.es
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007 Атлас-Ромерс Хаусбекерај
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011
2012–2014
2015
2016
2017-
Елк Хаус-Симплон
Тим Бергштрасе
Тим НСП
Тим Јуропкар
Тим НетАп
Ванти-Груп Гобер
Kuwait–Cartucho.es
Последна промена
16 јули 2017

Во септември 2014 година било објавено дека Турау ќе се приклучи на екипата Бора-Аргон 18 за сезоната 2015.[1]

Тој е син на поранешниот велосипедист Дитрих Турау.

ДостигнувањаУреди

2009
4. Трка околу Нирнберг
7. Краен пласман Шлакјем Гродув Пјастовскич
2011
9. Краен пласман Париз-Корез
10. Краен пласман Трка околу Азербејџан
2012
4. Краен пласман Ми-ут Бретон (Бретонска средноавгустовска)
6. Фландриско првенство
2013
1. Планински пласман Трка околу Луксембург
10. Копа Уго Агостони
2014
1.   Планински пласман Тур де Свис

НаводиУреди

  1. „Бјерн Турау потпиша за Бора“. Cyclingnews.com. 17 септември 2014. Посетено на 17 септември 2014.

Надворешни врскиУреди