< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1687 (MDCLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1687. година од новата ера, 687. од вториот милениум, 87. од 17 век и осма од 1680-тите.

1687 г.  во други календари
Грегоријански календар 1687
MDCLXXXVII
Ab urbe condita 2440
Асирски календар 6437
Бахајски календар -157–-156
Бенгалски календар 1094
Берберски календар 2637
Будистички календар 2231
Бурмански календар 1049
Византиски календар 7195–7196
Еврејски календар 5447–5448
Ерменски календар 1136
ԹՎ ՌՃԼԶ
Етиопски календар 1679-1680
Игбоански календар 687–688
Ирански календар 1065–1066
Исламски календар 1098–1099
Јапонски календар Јокјо Грешка во изразот: Недостасува операнд за -
(Грешка во изразот: Недостасува операнд за -年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 丙寅年月日
(4323/4383)
— до —
丁卯年月日
(4324/4384)
Коптски календар 1403–1404
Корејски календар 4020
Календар Мингуо 225 пред РК
民前225年
Селевкидски календар 1998–1999
Тајландски сончев календар 2230
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1743–1744
 - Шака самват 1609–1610
 - Кали југа 4788–4789
Холоценски календар 11687
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7195 и 7196 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6437 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5447 и 5448 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2440.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1687. година се протега во 4323 и 4324, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4383 и 4384 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2230. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1098 и 1099 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди