< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1782 (MDCCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1782 година од новата ера, 782. од вториот милениум, 82. од XVIII век и трета од 1780-тите.

1782 во разни календари
Грегоријански календар1782
MDCCLXXXII
Ab urbe condita2535
Ерменски календар1231
ԹՎ ՌՄԼԱ
Асирски календар6532
Балиски календар1703–1704
Бенгалски календар1189
Берберски календар2732
Будистички календар2326
Бурмански календар1144
Византиски календар7290–7291
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4478 или 4418
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4479 или 4419
Коптски календар1498–1499
Етиопски календар1774–1775
Еврејски календар5542–5543
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1838–1839
 - Сачка ера1703–1704
 - Кали-југа4882–4883
Холоценски календар11782
Игбоански календар782–783
Ирански календар1160–1161
Исламски календар1196–1197
Јапонски календарТенмеј 2
(天明2年)
Јавански календар1707–1708
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4115
Мингуо-календар130 пред Р. Кина
民前130年
Нанакшахи314
Тајландски сончев календар2324–2325
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1908 или 1527 или 755
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1909 или 1528 или 756

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7290 и 7291 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6532 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5542 и 5543 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2535.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1782 година се протега во 4418 и 4419, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4478 и 4479 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2325. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1196 и 1197 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди