< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1816 (MDCCCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1816 година од новата ера, 816. од вториот милениум, 16. од XIX век и седма од 1810-тите.

1816 во разни календари
Грегоријански календар1816
MDCCCXVI
Ab urbe condita2569
Ерменски календар1265
ԹՎ ՌՄԿԵ
Асирски календар6566
Балиски календар1737–1738
Бенгалски календар1223
Берберски календар2766
Будистички календар2360
Бурмански календар1178
Византиски календар7324–7325
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4512 или 4452
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4513 или 4453
Коптски календар1532–1533
Етиопски календар1808–1809
Еврејски календар5576–5577
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1872–1873
 - Сачка ера1737–1738
 - Кали-југа4916–4917
Холоценски календар11816
Игбоански календар816–817
Ирански календар1194–1195
Исламски календар1231–1232
Јапонски календарБунка 13
(文化13年)
Јавански календар1742–1744
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4149
Мингуо-календар96 пред Р. Кина
民前96年
Нанакшахи348
Тајландски сончев календар2358–2359
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1942 или 1561 или 789
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1943 или 1562 или 790

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7324 и 7325 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6566 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5576 и 5577 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2569.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1816 година се протега во 4452 и 4453, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4512 и 4513 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2359. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1231 и 1232 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди