< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1712 (MDCCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1712 година од новата ера, 712. од вториот милениум, 12. од XVIII век и трета од 1710-тите.

1712 во разни календари
Грегоријански календар1712
MDCCXII
Ab urbe condita2465
Ерменски календар1161
ԹՎ ՌՃԿԱ
Асирски календар6462
Балиски календар1633–1634
Бенгалски календар1119
Берберски календар2662
Будистички календар2256
Бурмански календар1074
Византиски календар7220–7221
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4408 или 4348
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4409 или 4349
Коптски календар1428–1429
Етиопски календар1704–1705
Еврејски календар5472–5473
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1768–1769
 - Сачка ера1633–1634
 - Кали-југа4812–4813
Холоценски календар11712
Игбоански календар712–713
Ирански календар1090–1091
Исламски календар1123–1124
Јапонски календарШотоку 2
(正徳2年)
Јавански календар1635–1636
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4045
Мингуо-календар200 пред Р. Кина
民前200年
Нанакшахи244
Тајландски сончев календар2254–2255
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1838 или 1457 или 685
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1839 или 1458 или 686

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7220 и 7221 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6462 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5472 и 5473 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2465.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1712 година се протега во 4348 и 4349, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4408 и 4409 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2255. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1123 и 1124 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди