< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1932 (MCMXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1932 година од новата ера, 932. од вториот милениум, 32. од XX век и трета од 1930-тите.

1932 во разни календари
Грегоријански календар1932
MCMXXXII
Ab urbe condita2685
Ерменски календар1381
ԹՎ ՌՅՁԱ
Асирски календар6682
Бахајски календар88–89
Балиски календар1853–1854
Бенгалски календар1339
Берберски календар2882
Будистички календар2476
Бурмански календар1294
Византиски календар7440–7441
Кинески календар辛未(мет. коза)
4628 или 4568
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4629 или 4569
Коптски календар1648–1649
Етиопски календар1924–1925
Еврејски календар5692–5693
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1988–1989
 - Сачка ера1853–1854
 - Кали-југа5032–5033
Холоценски календар11932
Игбоански календар932–933
Ирански календар1310–1311
Исламски календар1350–1351
Јапонски календарШова 7
(昭和7年)
Јавански календар1862–1863
Џуче-календар21
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4265
Мингуо-календарР. Кина 21
民國21年
Нанакшахи464
Тајландски сончев календар2474–2475
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
2058 или 1677 или 905
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
2059 или 1678 или 906

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7440 и 7441 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6682 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5692 и 5693 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2685.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1932 година се протега во 4568 и 4569, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4628 и 4629 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2475. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1350 и 1351 исламска година.

Настани уреди

 
Сиднејскиот заливски мост

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди