< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1789 (MDCCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1789 година од новата ера, 789. од вториот милениум, 89. од XVIII век и последна од 1780-тите.

1789 во разни календари
Грегоријански календар1789
MDCCLXXXIX
Ab urbe condita2542
Ерменски календар1238
ԹՎ ՌՄԼԸ
Асирски календар6539
Балиски календар1710–1711
Бенгалски календар1196
Берберски календар2739
Будистички календар2333
Бурмански календар1151
Византиски календар7297–7298
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4485 или 4425
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4486 или 4426
Коптски календар1505–1506
Етиопски календар1781–1782
Еврејски календар5549–5550
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1845–1846
 - Сачка ера1710–1711
 - Кали-југа4889–4890
Холоценски календар11789
Игбоански календар789–790
Ирански календар1167–1168
Исламски календар1203–1204
Јапонски календарТенмеј 9 / Кансеј 1
(寛政元年)
Јавански календар1715–1716
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4122
Мингуо-календар123 пред Р. Кина
民前123年
Нанакшахи321
Тајландски сончев календар2331–2332
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1915 или 1534 или 762
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1916 или 1535 или 763

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7297 и 7298 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6539 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5549 и 5550 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2542.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1789 година се протега во 4425 и 4426, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4485 и 4486 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2332. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1203 и 1204 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди