8 јули — 189-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (190-и во престапна година). Остануваат 176 денови до крајот на годината.

<< јули >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

Настани уреди

70  Римјаните го освојуваат и разрушуваат Ерусалим. Единствениот дел што останува од градот е само западниот ѕид на Соломоновиот храм, денес познат под името Ѕид на Плачот.
1497  Португалскиот морепловец Васко де Гама испловува од Лисабон на патувањето кое ќе му овозможи да го открие поморскиот пат кон Индија.
1997  Усвоен Законот за употреба на знамињата, со кој беше регулирана употребата на македонското државно знаме, а беше забранета употребата на знамиња на други држави во државните и локалните установи.
2022  Во Нара извршен атентат врз поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе додека држел говор на митинг.


Родени уреди

1621  Жан де Лафонтенфранцуски поет и баснописец.
1809  Људевит Гајхрватски идеолог и водач на Илирското движење.
1819  Ватрослав Лисинскихрватски композитор.
1839  Џон Дејвисон Рокфелер — американски индустријалец и филантроп.
1877  Елин Пелин — бугарски писател.
1885  Ернст Блохгермански филозоф.
1891  Јозеф Хора — чешки поет.
1893  Фердинанд Цепелингермански генерал и конструктор на воздушните бродови.
1909  Петар Шегедин — хрватски писател.
1936  Габи Новак — хрватска пејачка.
1943  Илија Карајанов — македонски поет, есеист и критичар.
1948  Слободан Шнајдер — хрватски писател.
1951  Анџелика Хјустон — американска глумица, режисерка манекенка.
1958  Кевин Бејкон — американски глумец.
1961  Фикри Фејзули — член на ОНА.
1961  Енди Флечер — англиски електро-поп музичар.
1967  Клаус Чичерпремиер на Лихтенштајн.
1970  Бек — американски рок-музичар.
1972  Вјорел Молдован — романски фудбалер.
1977  Кристијан Абијати — италијански фудбалски голман.
1977  Паоло Тиралонго — италијански велосипедист.
1980  Роби Кин — ирски фудбалер.
1984  Марина Мијаковска — македонска поетеса.
1988  Џеси Сарџент — новозеландски велосипедист.
1990  Кевин Трап — германски фудбалер.
1991  Вирџил ван Дајк — холандски фудбалер.
1992  Никита Гусев - руски хокеар.
1992  Сон Хеунг-мин — корејски фудбалер.


Починале уреди

1153  Евгениј III — римски папа.
1623  Грегориј XV — римски папа.
1822  Перси Биш Шелианглиски писател.
1932  Александар Грин — руски писател.
1946  Александар Василевич Александров — руски и советски композитор.
1967  Вивиен Лиамериканска филмска и театарска глумица.
1994  Ким Ил Сунгкомунистичкиот водач на Северна Кореја.
1998  Душан Вукотиќ — југословенски аниматор.
2010  Крум Томовски — македонски академик, архитект и конзерватор.
2018  Теб Хантер — американски глумец.
2022  Шинзо Абе — јапонски политичар и двократен премиер, убиен со атентат на јавен политички собир.


Празници уреди

8 јули (празници)