Јирген Рулантс

белгиски велосипедист

Јирген Рулантс (холандски: Jürgen Roelandts; р. 2 јули 1985) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Јирген Рулантс
Лични податоци
Цело имеЈирген Рулантс
Роден2 јули 1985 (1985-07-02) (37 г.)
Асе,  Белгија
Висина1,85 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2004
2005–2007
Јонг Вландерен 2016
Бодисол-Вин фор Лајф-Јонг Вландерен
Професионални клубови
2008–2017
2018
2019-
Сајленс-Лото
БМЦ Рејсинг Тим
Мовистар Тим
Значајни победи
Етапни трки
Тур де л’Еурометропол (2012)

Еднодневни трки и класици

MaillotBélgica.PNG Национален друмски првак (2008)
Последна промена
30 април 2019

КариераУреди

Во 2013 година стигнал до престижното трето место на Трката околу Фландрија. На Гент-Вевелгем 2015, откако бил сам во бегство повеќе од 50 километри во тешки временски услови, Рулантс бил поминат од групата зад него на 20 километри пред целта, но успеал да се врати, завршувајќи седми на крајот.[2] Во јуни 2015 година, Рулантс завршил на второто место на националното друмско првенство. Изгубил во спринтот со Пребен ван Хеке.[3] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[4]

ДостигнувањаУреди

2001
1.   Национални хронометарски првенства под 17 години
2002
1.   Национални друмски првенства под 19 години
2004
3. Омлоп ван хет Хутланд
2005
3. Дуо Норманд (со Доминик Корни)
5. Гран при де ла вил де Перенши
8. Национале Слуитингспрејс
2006
1. Етапа 2 Тур де Норманди
1. Етапа 2 Тур ду Лоар ет Шер
4. Омлоп ван де Вламсе Шелдеборден
6. Ронде ван Вландерен Белофтен
7. Краен пласман Тур де Бретања
8. Шал Селс-Мерксем
2007
1. Париз-Тур под 23 години
2. Краен пласман Ронде ван Вламс-Брабант
1. Етапа 3
4. Омлоп ван де Вламсе Шелдеборден
7. Краен пласман Тур де Бретања
10. Национален Слуитингспрејс
2008
1.   Национално друмско првенство
1. Етапа 5 Трка околу Полска
2. Нокере Курсе
3. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
1. Етапа 3
3. Меморијал Рик ван Стенберген
5. Краен пласман Трка околу Катар
6. Краен пласман Волта ао Алгарве
6. Тур де Рејке
7. Ронде ван хет Груне Харт
8. Омлоп ван де Вламсе Шелдеборден
9. Краен пласман Енеко Тур
1.   Бодовен пласман
10. Гроте Прејс Џеф Шеренс
2009
1.   Бодовен пласман Трка околу Полска
3. Тур де Рејке
4. Дач Фуд Вали Класик
4. Гроте Прејс Стад Зотегем
5. Краен пласман Четири дена Динкерк
8. Краен пласман Трка околу Белгија
1.   Спринтерски пласман
2010
3. Меморијал Рик ван Стенберген
6. Гент-Вевелгем
8. Краен пласман Тур Даун Андер
1.   Пласман за млад возач
9. Гран при де Валони
10. Краен пласман Енеко Тур
2011
2. Е3 Харелбеке
4. Гран при Монтреал
5. Светски друмски првенства UCI
6. Ватенфал Класик
9. Омлоп хет Ниувсблад
2012
1.   Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Трка околу Луксембург
3. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
5. ГП Уест-Франција
7. Олимписка друмска трка
7. Гран при Монтреал
2013
3. Трка околу Фландрија
4. ГП Уест-Франција
7. Краен пласман Медитеранска трка
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 5
8. Омлоп хет Ниувсблад
8. Краен пласман Трка околу Белгија
9. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2014
3. Краен пласман Трка околу Катар
10. Гент-Вевелгем
10. ГП Западна Франција
2015
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1.   Бодовен пласман
5. ГП Западна Франција
7. Е3 Харелбеке
7. Гент-Вевелгем
8. Трка околу Фландрија
2016
3. Милано-Санремо
3. Бинше-Шиме-Бинше
7. Гент-Вевелгем
10. Тур де л’Еурометропол
2017
4. Схелдепрејс
4. Вуелта а Мурсија
2018
Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Етапа 3 (ТТТ)
1. Етапа 5
1. Гулегем Курсе
5. Милано-Санремо
2019
8. Трофео Андрат-Љосета

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро СО 124
  Тур 118 83 104 160 111 126 136
  Вуелта 119

СО = се откажал; — не учествувал

НаводиУреди

  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. Најџел Вин (29 март 2015). „Лука Паолини освои издание за паметење на Гент-Вевелгем“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 29 март 2015.
  3. Акселгард, Емил (28 јуни 2015). „Van Hecke creates huge surprise at Belgian championships“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 28 јуни 2015.
  4. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врскиУреди