Филип Жилбер

друмски велосипедист

Филип Жилбер (француски: Philippe Gilbert; р. 5 јули 1982) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој е најпознат по освојувањето на друмската трка на Светските друмски првенства во 2012,[4] и еден од двајцата возачи, заедно со Давиде Ребелин, кои имаат победено на трите арденски класици - Амстел Голд Рејс, Флеш Валон и Лиеж-Бастоњ-Лиеж – во една сезона; овој потфат го постигнал во 2011.[5] Исто така, Жилбер ја завршил сезоната 2011 како конечен победник на Светската турнеја.[6]

Филип Жилбер
Жилбер на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеФилип Жилбер
ПрекарВепар на Ардените[1]
Роден5 јули 1982(1982-07-05)(42 г.)
Вервје,  Белгија[2]
Висина1,79 м[3]
Маса69 кг[3]
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2003–2008
2009–2011
2012–2016
2017-2019
2020-2022
FDJeux.com
Сајленс-Лото
Аксент.џобс-Вилемс Веранда
Квик-Степ Флорс
Лото-Судал
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2011)
Џиро д’Италија
3 поединечни етапи (2009, 2015)
Награда за борбеност (2015)
Вуелта а Еспања
7 поединечни етапи (2010, 2012, 2013, 2019)

Етапни трки

Трка околу Пекинг (2014)
Четири дена Денкерк (2022)
Три дена Де Пане (2017)
Трка околу Белгија (2011)
Стер ЗЛМ Тур (2009, 2011, 2014)

Еднодневни трки и класици

Светско друмско првенство (2012)
Национално друмско првенство (2011, 2016)
Национално хронометарско првенство (2011)
Париз-Рубе (2019)
Трка околу Фландрија (2017)
Лиеж-Бастоњ-Лиеж (2011)
Џиро ди Ломбардија (2009, 2010)
Амстел Голд Рејс (2010, 2011, 2014, 2017)
Флеш Валон (2011)
Омлоп Хет Ниусблад (2006, 2008)
Класика де Сан Себастијан (2011)
Страде Бјанке (2011)
Париз-Тур (2008, 2009)
Брабантсе Пејл (2011, 2014)
Гран при Квебек (2011)
Џиро дел Пиемонт (2009, 2010)
Гран при де Фурмје (2006)

Друго

Светска турнеја на UCI (2011)
Златен велосипед (2011)

Како специјалист за класици, Жилбер има освоено неколку класични велосипедски трки, вклучувајќи ги Париз-Тур (2008, 2009), Џиро ди Ломбардија (2009, 2010), Амстел Голд Рејс (2010, 2011, 2014, 2017), Флеш Валон (2011), Лиеж-Бастон-Лиеж (2011), Класика де Сан Себастијан (2011), Трка околу Фландрија (2017) и Париз-Рубе (2019). Во 2017 година, Жилбер станал трет возач зад Еди Меркс (1975) и Јан Рас (1979), кои ги освоиле Трка околу Фландрија и Амстел Голд Рејс во иста година.

Исто така, има освоено етапи на секоја од трите големи трки; има освоено една етапа на Џиро д’Италија во 2009 и две во 2015, етапа на Тур де Франс во 2011 и седум етапи на Вуелта а Еспања, освојувајќи две во 2010 и 2012, една во 2013 и две во 2019.

Жилбер се повлекол како професионалец по трката Париз-Тур 2022.[7] Го прославил своето повлекување на Фалкенбург на Геул каде станал светски првак и освоил четири трки Амстел Голд Рејс. Бил почестен со мурал во пештерите на Кауберг.[8]

Приватен живот

уреди

Жилбер моментално живее во Монако.[9] Со неговата поранешна жена Патриција има два сина: Алан (р. 2010)[10] и Александар (р. 2013).[11][12]

Помладиот брат на Жилбер, Жером, е исто така велосипедист.[13]

Во текот на Светското друмско првенство 2021 во Фландрија бил избран на четиригодишен мандат како претставник за друмскиот велосипедизам во Комисијата на спортистите на Меѓународниот велосипедистички сојуз, освојувајќи 66% од гласовите.[14]

Кариера

уреди

ФДЖ (2003-2008)

уреди

Првите три сезони

уреди

Жилбер станал професионален возач во 2003 со приклучувањето во FDJeux.com по возењето како практикант за тимот од крајот на 2000. Во текот на оваа сезона тој ја освоил својата прва победа на една етапа од Тур де л’Авенир. Во 2004 тој започна со победа на една етапа на трката Тур Даун Андер, како и во пласманот за млад возач. Тој учествуваше на машката друмска трка на Летните олимписки игри 2004, каде заврши како 49-ти. Тој, исто така, победи и на Париз-Корез. Во 2005 тој освои неколку трки во Франција, кои му дозволија да победи на францускиот друмски велосипедски куп. Овие победи ги вклучуваат и Трофи де Гримпор, Тур ду Хаут-Вар и Полинорманди. Исто така, освоил и етапи на Четири дена Динкерк и Трка околу Средоземјето.

 
Жилбер на Тур де Франс 2006

2006 стана неговата најуспешна година, кога ја освои престижната Омлоп Хет Фолк по постојано напаѓање, сè додека не се одвои сам во последните 7 километри.[15] Во текот на сезоната, победи и на ГП де Фурми и ГП де Валони, како и етапите на Дофине Либере и Енеко Тур.

На почетокот на 2007 тој отстрани лезија од рак на кожа на неговиот бут.[16] Поради ова тој мораше да го одложи почетокот на неговата сезона. Но, тоа не го спречи да се обидува себеси за време на Милано-Санремо, каде што успеал да побегне на Поџио со Рикардо Рико, пред да бидат фатени на 1.200 метри пред крајот. Тој не можеше да освои ниедна трка во сезоната, сè до Тур де Лимузин, каде што ја освои својата единствена победа во 2007 со победа на етапа. На Париз-Тур тој беше фатен на 500 метри пред целта, заедно со Карстен Крон и Филипо Поцато.

 
Жилбер на Трката околу Фландрија

Жилбер ја започнал 2008 со освојувањето на планинскиот пласман на Тур Даун Андер и вкупниот пласман, како и две етапи на Вуелта а Мајорка. Исто така, завршил и трет на Милано-Санремо, остварувајќи го неговиот прв подиум. Подоцна победил и на Хет Фолк по вторпат во неговата кариера, по соло нападот на скоро 50 километри пред крајот. Четири дена подоцна го освоил и ГП Самин. Ја завршил годината со победа на класикот Париз-Тур во завршниот спринт, каде победил помеѓу тројца сериозни конкуренти. Групата завршила само четири секунди подоцна.

Сајленс-Лото (2009-2011)

уреди

Во 2009 тој се придружува на Сајленс-Лото да го води белгискиот тим во класиците, завршувајќи трет на Трка околу Фландрија и четврти на обете Амстел Голд Рејс и Лиеж-Бастон-Лиеж. Исто така, ја освоил и својата прва етапа на Гранд Тур, победувајќи на 20-та етапа на Џиро д’Италиа[17] и освоил етапа и генералниот пласман на Стер Електротоер. Подоцна во сезоната, повторно го освоил Париз-Тур, напаѓајќи на последното искачување со Том Бонен и Борут Божич пред да ги отспринта на линијата. Недела дена подоцна, ја освоил и престижната трка Џиро ди Ломбардија по бегањето од групата со Самуел Санчес, победувајќи го него на крајот за една половина. Тоа било негова четврта последователна победа во 10 дена по победувањето на Копа Сабатини, Париз-Тур и Џиро дел Пиемонт. На крајот на сезоната, бил награден со наградата Фландриец на годината, со што бил признаен како најдобар белгиски возач на годината.[18]

Во 2010 го освојува својот прв класик во годината, Амстел Голд Рејс, во април. По агресивната трка со многу напади, тој ја освоил трката по силен напад во последните 500 метри од искачувањето пред целта, удобно победувајќи со неколку метри разлика од групата.[19] Исто така, ја освоил и неговата прва етапа на Трка околу Белгија. Жилбер ја завршил сезоната 2010 во одлична форма. Следеле две етапни победи на Вуелта а Еспања со победите на Џиро дел Пиемонт и Џиро ди Ломбардија, повторувајќи ги неговата две победи во 2009 на двете трки. Џиро ди Ломбардија ја освоил со соло напад во немилосрдни временски услови.[20]

Во 2011, Филип Жилбер ја освоил Монтепаски Страде Бјанче, трка која вклучува 70 километри по чакал. Тој, тогаш, имаше четири пати последователни победи: прво ја освои Брабант трка, потоа повторно како победник на Амстел Голд Рејс, победувајќи повторно на Кауберг. Три дена подоцна, ја освои и Флеш Валон победувајќи ги неговите конкуренти на последното искачување и конечно ја победи и Лиеж-Бастон-Лиеж, победувајќи ги браќата Шлек во спринт. Жилбер, така, стана вториот возач, по Давид Ребелин во 2004, кој успеал да победи на трите арденски класици во една година.[21] Во текот на првата половина на сезоната тој освои и етапи на Волта ао Алгарве, Тирено-Адриатико, како и генералниот пласман и етапа на обете Трка околу Белгија и Стер ЗЛМ Тур.

 
Жилбер на Тур де Франс 2011, носејќи го белгискиот национален дрес

На крајот на јуни, победи и на белгиското национално друмско првенство.[22] Во јули на првата етапа во должина од 191,5 километри на Тур де Франс 2011, победувајќи го Кадел Еванс за три секунди, со што стана и првата личност, која ја облече жолтата маичка како вкупен водач.[23] Тој ја загуби маичката на екипниот хронометар следниот ден, но сепак ја носеше зелената маичка и точкастата маичка по втората етапа. По една недела по крајот на трката, Жилбер ја освои Класика де Сан Себастијан, и во средината на Август, ја освои и третата етапа на Енеко Тур, освојувајќи ја неговата 15. победа во годината.

Во септември Жилбер победил на Гран при Квебек и го преземал водството во Светската турнеја на UCI со предноста од 80 бода кои му ја донеле победата.[24] По овој резултат, следело третото место на подиумот на Гран при Монтреал, и покрај тоа што изјавил дека не постоел притисок по победата во Квебек. Со тој пласман, Жилбер добил дополнителни 50 бода и го зацврстил водството.[25] Се тркал и на италијанскиот класик во октомври, Џиро ди Ломбардија, освојувајќи го осмото место, откако отпаднал на последното искачување.[26] На крајот ја завршил сезоната прв во пласманот на Светската турнеја, со 718 бода, додека неговиот најблизок соперник Кедел Еванс добил 584 бода.[27] Освоил 18 трки во сезоната, повеќе од било кој друг велосипедист во професионалниот велосипедизам.[28]

Жилбер бил назначен за член на првита Комисија на спортистите на UCI во 2011 година.[29]

БМЦ Рејсинг Тим (2012-2016)

уреди
 
Жилбер спринта за победа на друмската трка на Светските друмски првенства UCI 2012

Во 2012, Жилбер возел за Аксент.џобс-Вилемс Веранда.[30] Негови цели за неговата нова екипа биле да настапи добро на пролетните класици и да му помогне на колегата Кедел Еванс да го повтори неговиот подвиг од 2011 со освојување на Тур де Франс.[28] Ниедна од нив не се оствариле, бидејќи најдобриот резултат на еднодневните пролетни трки било третото место на Флеш Валон, каде бил поминат на последното искачување од Хоаким Родригес, кој го освоил историскио Мур де Хуј со мала разлика од 4 секунди.[31] Три дена претходно го освоил шестото место на Амстел Голд Рејс.[32] Пропуштил да ја оствари својата цел да му помогне на Кедел Еванс да дојде во жолто во Париз и неговиот најдобар пласман на етапа на Тур де Франс било четвртото место.[28] Исто така ги изгубил двете титули на белгиските национални првенства кои ги имал, друмската трка и поединечниот хронометар, завршувајќи како трет на хронометарската трка.[33]

На 26 август 2012, Жилбер конечно успеал да дојде до првата победа во сезоната со освојувањето на деветтата етапа на Вуелта а Еспања откако заминал во бегство заедно со Хоаким Родригес.[34] Подоцна ја остварил втората победа на трката, освојувајќи ја етапата деветнаесет на 7 септември.[35]

На 23 септември 2012, Жилбер ја освоил друмската трка на светското првенство и маичката виножито, пред Едвалд Боасон Хаген и Алехандро Валверде предизвикувајќи масовен налет на последното искачување на Кауберг.[36]

 
Жилбер ја носи виножито-маичката на Тур де Франс 2013

Во 2013 година, Жилбер се упатил на Светските првенства без ниедна победа во својата виножито-маичка, во опасност за прва сезона без победи откако станал професионалец во 2003. Заминал на Вуелта со надеж дека втора година по ред, трката ќе биде отскочна даска за неговата сезона. Откако бил тесно поразен во спринт од Здењек Штибар на седмата етапа,[37] Жилбер конечно стигнал до победа во боите на виножитото кога го достигнал и поминал Едвалд Боасон Хаген за победа на етапата 12.[38]

Во 2014, Жилбер ја повратил неговата претходна форма кога во пролетта по вторпат ја освоил Брабант Пејл и по третпат Амстел Голд Рејс.

 
Жилбер во јули 2015 година

Жилбер завршил трет на Брабантсе Пејл, неколку секунди зад колегата Бен Херманс.[39] На Амстел Голд Рејс, Жилбер не можел да ја повтори победата од 2014 година и стигнал на десеттото место на крајот, по нападот на последното искачување на трката, Кауберг.[40] Следната среда, Жилбер паднал на Флеш Валон.[41] Подоцна, учествувал на Лиеж-Бастон-Лиеж иако бил малку повреден и се одржал во главната група до Кот де Сен Николас, каде отпаднал и завршил на 36. место.[42] Стигнал до првата победа во сезоната на Џиро д’Италија, победувајќи ја водечката група на остра нагорнина на крајот на дванаесеттата етапа.[43] Ја повторил победата на осумнаесеттата етапа, каде учествувал во рано бегство. Откако отпаднал на последното искачување на етапата, се вратил до остатоците од бегството по спустот и ги нападнал за победа.[44]

Жилбер ја освоил својата прва победа во февруари на еднодневната трка Вуелта а Мурсија, победувајќи во спринт од четворица.[45] Во јуни повторно го освоил националното друмско првенство.

Квик-Степ Флорс (2017-2019)

уреди
 
Gilbert at the 2017 Tour de France

По пет сезони со БМЦ, Жилбер се приклучил на Квик-Степ Флорс за сезоната 2017.[46] Жилбер завршил втор на Дварс дор Вландерен зад колегата Ив Ламперт. Двоецот го направил одлучувачкиот потег заедно со Алексеј Луценко од екипата Астана и возачот на Орика-Скот, Лук Дарбриџ,[47] пред Ламперт да нападне на 7,5 километри пред целта и на крајот да ја освои трката со 39 секунди пред Жилбер, кој испринтал пред Луценко и Дарбриџ за второ место. Подоцна истата недела во трочлен спринт на белгиски возачи, Грег ван Авермат (Ванти-Груп Гобер) ја освоил Е3 Харелбеке пред Жилбер и возачот на Аг2р-Ла Мондијал, Оливер Несен.[48] Следната седмица, Жилбер ја освоил Три дена Де Пане по нападот на Мур ван Герардсберген на воведната етапа на трката и однел победа со 17 секунди пред најблискиот соперник.[49] На крајот ја освоил трката со 38 секунди пред возачот на Трек-Сегафредо, Матијас Брендле, заедно со спринтерскиот пласман, главно поради неговиот напад од првиот ден.

Три дена подоцна, ја освоил Трката околу Фландрија со соло-бегство во последните 55 километри.[50] Жилбер станал прв возач во дваесет години кој ги освоил обете Трка околу Фландрија и Лиеж-Бастоњ-Лиеж во неговата кариера. Две недели подоцна ја освоил и Амстел Голд Рејс по четврти пат и станал само трет возач кој ги освоил Трката околу Фландрија и Амстел Голд Рејс во иста година. Другите двајца биле Јан Рас и Еди Меркс. Подоцна било соопштено дека ја освоил трката, иако последните 130 километри на трката ги возел со помали проблеми на бубрегот. Повредата барала болнички третман по трката и го отстранила од настап на Флеш Валон и Лиеж-Бастоњ-Лиеж.[51]

 
Жилбер пред Нилс Полит на Париз-Рубе 2019

На етапата 16 на Тур де Франс, Жилбер бил вклучен во спектакуларна несреќа при спуст, кога излетал преку ѕид, при што се здобил со исекотини и го повредил коленото. Ова се случило на истиот пат каде Фабио Казартели починал во 1995 година на Тур де Франс. Жилбер се искачил и се качил на неговиот велосипед, извозувајќи ги преостанатите 57 километри до завршницата во Бањер де Лишон, поради што ја добил наградата најборбен возач, но ја завршил трката.[52]

Во април 2019 година, Жилбер победил на Париз-Рубе во спринт пред Нилс Полит, со што стигнал до пет титули на монументите.[53] На Вуелта а Еспања 2019, Жилбер ја освоил етапата 12 до Билбао, откако ги претекнал другите од бегството, стигнувајќи до целта сам.[54] На етапата 17 во Гвадалахара, Жилбер повторно бил победоносен. На етапата на која дувале накрсни ветрови, неговиот екипа наметнала темпо и му дозволила спринтерска завршница. Просечната брзина од 50,63 км/ч ја прави најбрза друмска етапа на растојание над 200 километри на некоја голема трка.[55]

Лото-Судал

уреди

Во август 2019 година, Жилбер потпишал тригодишен договор со екипата Лото-Судал од сезоната 2020 натаму.[56]

Достигнувања

уреди
2000
10. Краен пласман Џиро дела Луниџана
2002
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман Тур ди Лоар ет Шер
1. Етапа 6
4. Трка околу Фландрија под 23 години
5. Краен пласман Триптих на планините и замоците
6. Гран при де Варегем
7. Тур ди Финистер
8. Сиркуит де Валони
9. Светско друмско првенство под 23 години
9. Ла Кот Пикард
2003
2. Тро-Бро Леон
4. Краен пласман Тур де л’Авенир
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 9
6. Краен пласман Дварс дор Вест-Вландерен
10. Трофе де Гримпер
2004
1.   Краен пласман Париз-Корез
2. Трофе де Гримпер
2. Париз-Брисел
2. Гран при де Валони
3. Краен пласман Стер Електротур
4. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 3
9. Краен пласман Трка Реџо
2005
1. Француски друмски велосипедски куп
1. Трофе де Гримпер
1. Тур ди О Вар
1. Полинорманд
1. Етапа 2 Средоземна трка
2. Гран при де Валони
6. Милано-Санремо
8. Краен пласман Четири дена Денкерк
1. Етапа 4
8. Гран при д’Исберг
2006
1. Омлоп Хет Фолк
1. Гран при де Валони
1. Гран при де Фурмје
1. Етапа 2 Критериум ди Дофине Либере
2. Национално друмско првенство
2. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
2. Трофе де Гримпер
2. Ле Самин
2. Гран при д’Исберг
4. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 7
9. Париз-Бурж
2007
1. Етапа 1 Тур ди Лимузен
Национални друмски првенства
2. Хронометар
3. Друмска трка
2. Ле Самин
3. Краен пласман Сиркуит Франко-Белж
5. Краен пласман Волта ао Алгарве
7. Е3 Прејс Вландерен
7. Гран при де Плимелек-Морбијан
8. Светско друмско првенство
10. Букл де л’Олн
2008
1.   Краен пласман Вуелта а Мајорка
1. Трофео Мајорка
1. Трофео Солер
3. Трофео Поленка
4. Трофео Кала
4. Трофео Калвија
1. Париз-Тур
1. Омлоп Хет Фолк
1. Ле Самин
1.   Планински пласман Тур Даун Андер
2. Брабантсе Пејл
3. Милано-Санремо
4. Краен пласман Сиркуит Франко-Белж
5. Тур ди О Вар
6. Париз-Бурж
8. Краен пласман Тур де Пикарди
2009
1.   Краен пласман Стер Електротур
1. Етапа 4
1. Џиро ди Ломбардија
1. Париз-Тур
1. Џиро дел Пиемонт
1. Копа Сабатини
1. Етапа 20 Џиро д’Италија
2. Национално друмско првенство
3. Трка околу Фландрија
4. Амстел Голд Рејс
4. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
6. Светско друмско првенство
7. Хроно де насионс
9. Светски ранкинг UCI
9. Брабантсе Пејл
2010
1. Џиро ди Ломбардија
1. Амстел Голд Рејс
1. Џиро дел Пиемонт
Вуелта а Еспања
1. Етапа 3
1. Етапа 19
2. Светски ранкинг UCI
2. Национално друмско првенство
3. Гент-Вевелгем
3. Трка околу Фландрија
3. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
4. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 1
5. Брабантсе Пејл
6. Флеш Валон
7. Краен пласман Трка околу Катар
9. Милано-Санремо
9. Хале-Ингоигем
2011
1. Светска турнеја на UCI
Национални друмски првенства
1.   Друмска трка
1.   Хронометар
1.   Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Етапа 4
1. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
1. Амстел Голд Рејс
1. Флеш Валон
1. Класика де Сан Себастијан
1. Гран при Квебек
1. Монтепаски Страде Бјанче
1. Брабантсе Пејл
1. Гран при де Валони
1. Етапа 1 Тур де Франс
1. Етапа 1 Волта ао Алгарве
2. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 3
3. Милано-Санремо
3. Гран при Монтреал
8. Џиро ди Ломбардија
9. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Етапа 5
9. Трка околу Фландрија
2012
Светски друмски првенства
1.   Друмска трка
2.   Екипен хронометар
Вуелта а Еспања
1. Етапа 9
1. Етапа 19
3. Национално хронометарско првенство
3. Флеш Валон
6. Амстел Голд Рејс
7. Краен пласман Трка околу Белгија
2013
1. Етапа 12 Вуелта а Еспања
2. Национално хронометарско првенство
2. Брабантсе Пејл
3. Краен пласман Трка околу Белгија
5. Амстел Голд Рејс
5. Гран при д’Исберг
7. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
9. Светско друмско првенство
10. Гран при де Валони
2014
1.   Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Пролог
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Трка околу Пекинг
1. Етапа 2
1. Брабантсе Пејл
1. Амстел Голд Рејс
1.   Планински пласман Тур де Пикарди
3. Класик Суд-Ардеш
4. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Трка околу Белгија
1.   Бодовен пласман
4. РајдЛондон-Сари Класик
6. ГП Кантон Аргау
7. Светско друмско првенство
7. Краен пласман Енеко Тур
7. Џиро ди Ломбардија
8. Рома Максима
8. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
9. Ла Дром Класик
10. Флеш Валон
2015
1. Гран при Пино Черами
Џиро д’Италија
1. Етапа 12
1. Етапа 18
2. Краен пласман Тур ди О Вар
1.   Бодовен пласман
2. Класика де Сан Себастијан
3. Брабантсе Пејл
4. Краен пласман Енеко Тур
7. Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 3
7. Гран при Квебек
8. Краен пласман Трка Дубаи
8. Омлоп Хет Ниусблад
9. Гран при Монтреал
10. Светско друмско првенство
10. Амстел Голд Рејс
2016
1.   Национално друмско првенство
1. Вуелта а Мурсија
2. Краен пласман Трка околу Луксембург
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4
3. Класик Волта Лимбург
6. Краен пласман Трка Дубаи
6. Тре Вали Варезине
6. Гран Пиемонте
8. Европско друмско првенство
8. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
2017
1.   Краен пласман Три дена Де Пане
1.   Спринтерски пласман
1. Етапа 1
1. Трка околу Фландрија
1. Амстел Голд Рејс
1. Етапа 2 Тур де Свис
1.   Комбиниран пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2. Дварс дор Вландерен
2. Е3 Харелбеке
4. Трка околу Белгија
9. Краен пласман БинкБенк Тур
  Награда за борбеност на етапа 5 Тур де Франс
2018
1. Гран при д’Изберг
2. Национално друмско првенство
2. Ле Самин
2. Е3 Харелбеке
3. Трка околу Фландрија
3. Вуелта а Мурсија
5. Омлоп Хет Ниусблад
8. Париз-Тур
  Награда за борбеност на етапа 16 на Тур де Франс
2019
1. Париз-Рубе
Вуелта а Еспања
1. Етапа 12
1. Етапа 17
  Награда за борбеност на етапа 12
3. Хале-Ингоигем
4. Национално друмско првенство
8. Омлоп Хет Ниусблад
10 Краен пласман Тур Ла Прованс
1. Етапа 3
2020
8. Омлоп Хет Ниусблад
9. Милано-Санремо
2021
4. Бриселски велосипедски класик
5. Омлоп Хет Ниусблад
9. Дрејвенкурс Оверејсе
2022
1.   Краен пласман Четири дена Денкерк
1. Етапа 3
6. Бинше-Шиме-Бинше
8. Тур ди Дуа
10. Класик Волта Лимбург

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро 32 СО 97 39
  Тур 70 110 СО 112 38 46 62 СО СО СО 99 76
  Вуелта 69 СО 54 50 59 СО 45 СО 32

СО = се откажал; — = не учествувал

Резултати од класиците

уреди

Оваа табела ги покажува резултатите на Филип Жилбер во големите класици.

Монумент 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Милано-Санремо 14 6 32 21 3 23 9 3 87 32 13 55 29 75 68 9 72 144
Трка околу Фландрија СО 25 15 3 3 9 75 1 3 СО
Париз-Рубе 52 15 1 НСО 29 30
Лиеж-Бастоњ-Лиеж СО 40 38 16 92 4 3 1 16 7 8 36 31 58 102 46
Џиро ди Ломбардија 74 1 1 8 СО 20 7 33 34 27 54
Класична трка 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Омлоп Хет Ниусблад НСО 21 1 11 1 15 26 43 31 8 СО 13 5 8 8 5 40
Курне-Брисел-Курне 17 49 61
Страде Бјанке трката не постоела 1 48 36 25
Е3 Саксо Банк Класик СО 7 СО 48 2 2 11 НСО СО
Гент-Вевелгем 29 45 62 3 36 39 42 17 22 СО
Дварс дор Вландерен 76 2 СО НСО
Брабантсе Пејл СО 2 9 5 1 12 2 1 3 15 СО
Амстел Голд Рејс 34 69 29 4 1 1 6 5 1 10 81 1 13 30 НСО 58
Флеш Валон 69 21 19 35 6 1 3 15 10 СО 91 24 70
Класик Лондон-Сари трката не постоела 4 16 59 НСО
Хамбуршки класик 13 31 80 49 33 30 НСО
Класика де Сан Себастијан 84 89 43 1 27 СО 2 58 СО НСО
Гран при де Фурмје 36 18 1
Класик Бретања 22 13 22 19 43 57 51 43 18
Гран при Квебек трката на постоела 1 7 НСО
Гран при Монтреал 3 9
Бриселски велосипедски класик 2 4
Париз-Тур 33 12 25 13 27 1 1 63 67 8

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Резултати од првенствата

уреди
Настан 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Олимписки игри Хронометар не се одржале не се одржале не се одржале 17 не се одржале не се одржале не се одржале
Друмска трка 49 19 42
  Светски првенства Друмска трка СО СО 77 92 8 15 6 18 17 1 9 7 10 17 СО
Екипен хронометар[б 1] не се одржал 2 4 не се одржал
  Европски првенства Друмска трка не се одржале 8 СО
  Национални првенства Хронометар 2 6 1 3 2 4 11
Друмска трка 2 3 24 2 2 1 54 6 44 1 40 2 4 22 25 36

СО = се откажал; — = не учествувал

Награди и почести

уреди

Контроверзи

уреди

Жилбер бил обвинет за користење кортизон од анонимен поранешен колега во Лото во текот на одличниот период за него во Лото-Белисол, што Жилбер остро го отфрлил.[66]

Белешки

уреди
 1. Во 2012 година, Жилбер бил дел од екипата на Аксент.џобс-Вилемс Веранда. Во 2017 година настапил со екипата на Квик-Степ Флорс.

Наводи

уреди
 1. „Жилбер почестен како „Вепар на Ардените" во Ајвел“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 октомври 2012. Посетено на 3 јануари 2013.
 2. „Philippe Gilbert – About Phil“. Посетено на 6 June 2013.[мртва врска]
 3. 3,0 3,1 „Philippe Gilbert, Deceuninck - Quick-Step Cycling team“. Архивирано од изворникот на 2019-01-13. Посетено на 14 јули 2019.
 4. „Белгиецот Филип Жилбер победи на друмската трка за мажи на Кауберг“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. 23 септември 2012. Посетено на 3 јануари 2013.
 5. Atkins, Ben (25 април 2011). „Philippe Gilbert's Ardennes triple lifts him to World number one spot“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 3 јануари 2013.
 6. „UCI presents Philippe Gilbert with 2011 WorldTour trophy at Peace and Sport International Forum“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 29 октомври 2011. Архивирано од изворникот на 2013-01-18. Посетено на 3 јануари 2013.
 7. „Terpstra laatste in afscheidskoers, Démare wint Parijs-Tours opnieuw“. NOS.nl (холандски). 2022-10-09.
 8. 'Phil' Gilbert vereeuwigd in eregalerij onder Cauberg: 'Hier mooiste zege behaald'. NOS.nl (холандски). 2022-10-15.
 9. Gilbert moves to The Rock
 10. Филип Жилбер стана татко
 11. „Philippe Gilbert, a father for the second time: Alexandre was born on Friday“. LaProvince (француски). Copiepresse. 17 мај 2013. Посетено на 27 мај 2013.
 12. Philippe Gilbert heeft een nieuwe vriendin
 13. „Братот на Жилбер ќе вози на Лиеж-Бастон-Лиеж“. Special Broadcasting Service. 13 април 2012. Архивирано од изворникот на 2012-04-15. Посетено на 24 јули 2013.
 14. „Road cycling: Philippe Gilbert and Ruth Winder elected to the UCI Athletes' Commission“. Меѓународен велосипедистички сојуз. 28 September 2021. Посетено на 4 October 2021.
 15. 61st Omloop Het Volk – 1.HC
 16. Gilbert undergoes skin cancer surgery
 17. Худ, Ендрју (30 мај 2009). „Филип Жилбер ја освои етапата 20 на Џиро 2009; Денис Менчов го држи водството“. Velonews.com. Архивирано од изворникот на 2012-03-22. Посетено на 28 јуни 2011.
 18. vrt (19 октомври 2010). „Филип Жилбер е 'Фландриец на годината'. flandersnews.be. Посетено на 28 јуни 2011.
 19. „Амстел Голд Рејс 2010: Филип Жилбер стави крај на 16-годишното чекање за белгиска победа на Кауберг“. Дејли Телеграф. Обединето Кралство: Телеграф Медиа Груп. 18 април 2010. Посетено на 20 април 2010.
 20. Фаранд, Стивен (16 октомври 2010). „Жилбер ја повтори победата на Џиро ди Ломбардија“. cyclingnews.com. Посетено на 28 јуни 2011.
 21. Меклери, Џон (24 април 2011). „Лиеж-Бастон-Лиеж 2011: Филип Жилбер триумфираше во Белгија за комплетирање на историскиот хет-трик на арденски класици“. Посетено на 28 јуни 2011.
 22. Haake, Bjorn (26 June 2011). „Philippe Gilbert takes his first Belgian road title with solo move“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 3 January 2013.
 23. „Филип Жилбер ја освои првата етапа“. Гардијан. 2 јули 2011. Посетено на 4 јули 2011.
 24. Pasquale Stalter (9 септември 2009). „Жилбер победил на Гран при Квебек, Гесинк втор“. Miroir du Cyclisme. Архивирано од изворникот на 2013-11-05. Посетено на 15 август 2012.
 25. Бен Аткинс (12 септември 2011). „Филип Жилбер го зголемил водството на Светската турнеја по третото место во Монтреал“. Velo Nation. Velo Nation LLC. Посетено на 15 август 2012.
 26. „Gilbert comes up short at Giro di Lombardia“. Cycling News. Future Publishing Limited. 15 октомври 2011. Посетено на 15 август 2012. Text "author" ignored (help); Text "Barry Ryan" ignored (help)
 27. Бен Аткинс (12 септември 2011). „Philippe Gilbert presented with 2011 WorldTour trophy by Pat McQuaid“. Velo Nation. Velo Nation LLC. Посетено на 15 август 2012.
 28. 28,0 28,1 28,2 „Gilbert says other teams responsible for his lack of victories in 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 август 2012. Text "accessdate" ignored (help); Text "18 август 2012" ignored (help)
 29. Ryan, Barry (5 March 2015). „UCI Athletes' Commission holds first meeting in Aigle“. cyclingnews.com. Посетено на 5 March 2015.
 30. „Филип Жилбер потпиша за BMC“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 август 2011. Посетено на 1 јануари 2012.
 31. „BMC racing team's Gilbert third at La Flèche Wallonne“. BMC. BMC 2012. 18 април 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-18. Посетено на 18 август 2012.
 32. Brecht Decaluwé (15 април 2012). „Амстел Голд Рејс го одбележа враќањето во форма на Жилбер“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 18 август 2012.
 33. „Вандевале победил на белгиското хронометарско првенство“. Cycling News. 15 август 2012. Посетено на 18 август 2012. Text "Future Publishing Limited" ignored (help)
 34. „Gilbert takes first season win in Vuelta“. Sporza (холандски). Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie. 26 август 2012. Посетено на 26 август 2012.
 35. „Gilbert strikes again in the Vuelta“. Sporza (холандски). Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie. Посетено на 7 септември 2012.
 36. „Philippe Gilbert of Belgium wins men's road race at cycling World Championships“. CTN News. Bell Media. Associated Press. 23 септември 2012. Посетено на 23 септември 2012.
 37. Wood, Donald (30 август 2013). „Vuelta a Espana 2013 Results: Stage 7 Standings, Highlights and Recap“. Bleacher Report. Посетено на 10 септември 2013.
 38. „Vuelta a España 2013, stage 12: Philippe Gilbert surges to victory in Tarragona as Vincenzo Nibali defends red jersey“. telegraph.co.uk. 5 септември 2013. Посетено на 10 септември 2013.
 39. „Hermans holds off pack for Brabantse Pijl win“. Cyclingnews.com. Future plc. 15 април 2015. Посетено на 15 април 2015.
 40. „Квјатковски спринташе за прва победа во виножито маичката на Амстел Голд Рејс“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 19 април 2015. Архивирано од изворникот на 2015-04-20. Посетено на 19 април 2015.
 41. „Валверде победи на Флеш Валон 2015“. Cyclingnews.com. Future plc. 22 април 2015. Посетено на 22 април 2015.
 42. „Повредениот Жилбер потфрли при крајот на Лиеж-Бастон-Лиеж“. Cyclingnews.com. Future plc. 26 април 2015. Посетено на 26 април 2015.
 43. „Резултати: Џиро д'Италија 2015, етапа 12“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 21 мај 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-27. Посетено на 22 мај 2015.
 44. Колин Хенрис (28 мај 2015). „Џиро д'Италија 2015: Филип Жилбер победи на осумнаесеттата етапа додека Алберто Контадор доби уште време“. Road Cycling UK. MPORA. Посетено на 29 мај 2015.
 45. „Philippe Gilbert wins Vuelta a Murcia“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 13 февруари 2016. Посетено на 13 февруари 2016.
 46. „Philippe Gilbert joins Etixx-Quick Step from BMC for 2017“. 16 August 2016.
 47. Декалуве, Брехт; О’Ши, Садб (22 март 2017). „Dwars door Vlaanderen: Lampaert parlays Quick-Step tactics to victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2017.
 48. „Van Avermaet wins E3 Harelbeke“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 24 март 2017. Посетено на 24 март 2017.
 49. Фаранд, Стивен (28 март 2017). „Gilbert strikes first at the Driedaagse De Panne“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 29 март 2017.
 50. Рајан Бери (2 април 2017). „Philippe Gilbert wins Tour of Flanders after epic solo break“. Посетено на 2 април 2017.
 51. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-04-18. Посетено на 2017-06-17.
 52. „Philippe Gilbert abandons the Tour de France“.
 53. „Paris-Roubaix 2019: Philippe Gilbert wins fourth different monument as Deceuninck-Quick Step strike gold“. The Telegraph. Посетено на 15 април 2019.
 54. Флечер, Патрик (5 септември 2019). „Vuelta a España: Philippe Gilbert wins in Bilbao“. cyclingnews.com. Посетено на 16 септември 2019.
 55. Виндзор, Ричард (12 септември 2019). „Philippe Gilbert's rapid Vuelta a España stage victory sets new record“. Cycling Weekly. Посетено на 16 септември 2019.
 56. Ballinger, Alex (19 август 2019). „Philippe Gilbert signs with Lotto-Soudal for three years“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 20 декември 2019.
 57. „Alle erelijsten van de Kristallen Fiets: klimt Gilbert met zijn vijfde op gelijke hoogte van recordman Museeuw?“.
 58. „Gilbert is Sportman, Clijsters Sportvrouw van 2011“.
 59. „Gilbert wint Nationale Trofee Sportverdienste“.
 60. „Gilbert voor derde maal op rij Flandrien van het jaar“.
 61. „Philippe Gilbert krijgt persprijs“.
 62. „Mérites sportifs: Gilbert chez les hommes, Van Snick chez les femmes“.
 63. „Philippe Gilbert wint prestigieuze Vélo d'Or 2011“.
 64. „Philippe Gilbert is ereburger in Valkenburg“. Site du Cyclisme (холандски). 2 March 2016.
 65. „Un "Ruban Jaune" pour Philippe Gilbert vainqueur d'une course avec la plus grosse moyenne“.
 66. „Gilbert denies allegations of Cortisone abuse“. CyclingNews. Future Publishing Ltd. 16 март 2013. Посетено на 6 октомври 2013.

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди