< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1922 (MCMXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1922 година од новата ера, 922. од вториот милениум, 22. од XX век и трета од 1920-тите.

1922 во разни календари
Грегоријански календар1922
MCMXXII
Ab urbe condita2675
Ерменски календар1371
ԹՎ ՌՅՀԱ
Асирски календар6672
Бахајски календар78–79
Балиски календар1843–1844
Бенгалски календар1329
Берберски календар2872
Будистички календар2466
Бурмански календар1284
Византиски календар7430–7431
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4618 или 4558
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4619 или 4559
Коптски календар1638–1639
Етиопски календар1914–1915
Еврејски календар5682–5683
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1978–1979
 - Сачка ера1843–1844
 - Кали-југа5022–5023
Холоценски календар11922
Игбоански календар922–923
Ирански календар1300–1301
Исламски календар1340–1341
Јапонски календарТајшо 11
(大正11年)
Јавански календар1852–1853
Џуче-календар11
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4255
Мингуо-календарР. Кина 11
民國11年
Нанакшахи454
Тајландски сончев календар2464–2465
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
2048 или 1667 или 895
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
2049 или 1668 или 896

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7430 и 7431 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6672 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5682 и 5683 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2675.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1922 година се протега во 4558 и 4559, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4618 и 4619 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2465. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1340 и 1341 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди