Виторио де Сика (Vittorio De Sica, Рим, 3 јули 1902 - 13 ноември 1974), познат италијански филмски режисер и артист, еден од основачите на неореалистичкиот правец. Создаде низа успешни уметнички и режисерски творби во многу филмови, од кои најпознати се: „Чистач на чевли“, „Крадци на велосипеди“, „Станицата Термини“, „Чудо во Милано“ и „Чочара“.[1],[2]

Виторио де Сика
Роден 7 јули 1901( 1901-07-07)
Сора, Италија
Починал 13 ноември 1974(1974-11-13) (возр. 73)
Неји на Сена, Франција
Занимање глумец, режисер
Сопружник Ѓудита Рисон (1933—1968), Марија Мерцадер (1968—1974)

Филмографија уреди

Наводи уреди