Александар Тирнаниќ

Александар Тирнаниќ - Тирке ( Крњево, 15 јули 1910 година - Белград, 13 декември 1992 година ) бил југословенски фудбалер и селектор.

Aleksandar Tirnanić
Лични информации
Датум на раѓање 15 јули 1910(1910-07-15)
Место на раѓање Krnjevo, Kingdom of Serbia
Датум на починување 13 декември 1992(1992-12-13) (возр. 82)
Место на починување Belgrade, FR Yugoslavia
Положба крило
Младинска кариера
1923 SK Olimpija
1924 SK Jugoslavija
1924–1927 BSK Belgrade
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
1927–1937 BSK Belgrade 500 (526)
1937–1938 SK Jugoslavija
1938–1939 BASK
1939–1941 Jedinstvo Belgrade
1942–1943 Sloga Belgrade
Меѓународна кариера
1929–1940 Kingdom of Yugoslavia 50 (12)
Тренерска кариера
1953–1960 Yugoslavia
*Клупски домашни лигашки настапи и голови
Александар Тирнаниќ

Кариера

уреди

Роден во Крњево ( општина Велика Плана ), Тирнаниќ сè уште бил во повој, кога неговото семејство од работничка класа се пресели во Белград . Тој дури и не се сеќавал на својот татко, работник во фабрика за метали, кој почина во 1914 година, како војник на српската армија во Првата светска војна .

Воспитан од самохрана мајка, младиот Тирке наскоро развил љубов кон фудбалот, вежбајќи на терените околу Бара Венеција на десниот брег на Сава . Тој бил забележан таму од тренерот Раденко Митровиќ, кој го донел во младинската екипа на СК Југославија . Сепак, Тирнаниќ наскоро решил да се пресели во соперникот ФК Белградски Спорт Клуб (БСК), каде со тек на време се развил во десно крило. Сфаќајќи го својот талент, тој наскоро се откажал од училиште и се посветил целосно на фудбалот.

На 17 години, го имал своето деби во сениорскиот тим; како темпераментен играч наскоро направил тандем со Моша Марјановиќ .

Тирнаниќ целата професионална кариера ја поминал во БСК за кој има одиграно 500 натпревари. Со клубот освоил пет титули во првенството на Југославија .

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди