< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1790 (MDCCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1790 година од новата ера, 790. од вториот милениум, 90. од XVIII век и прва од 1790-тите.

1790 во разни календари
Грегоријански календар1790
MDCCXC
Ab urbe condita2543
Ерменски календар1239
ԹՎ ՌՄԼԹ
Асирски календар6540
Балиски календар1711–1712
Бенгалски календар1197
Берберски календар2740
Будистички календар2334
Бурмански календар1152
Византиски календар7298–7299
Кинески календар己酉(зем. петел)
4486 или 4426
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4487 или 4427
Коптски календар1506–1507
Етиопски календар1782–1783
Еврејски календар5550–5551
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1846–1847
 - Сачка ера1711–1712
 - Кали-југа4890–4891
Холоценски календар11790
Игбоански календар790–791
Ирански календар1168–1169
Исламски календар1204–1205
Јапонски календарКансеј 2
(寛政2年)
Јавански календар1716–1717
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4123
Мингуо-календар122 пред Р. Кина
民前122年
Нанакшахи322
Тајландски сончев календар2332–2333
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1916 или 1535 или 763
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1917 или 1536 или 764

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7298 и 7299 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6540 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5550 и 5551 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2543.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1790 година се протега во 4426 и 4427, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4486 и 4487 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2333. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1204 и 1205 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди