Отвори го главното мени

Вирџинија е сојузна држава во САД со главен град Ричмонд.

Вирџинија
Commonwealth of Virginia
Знаме на Вирџинија [[Слика:|100п|Печат на Вирџинија]]
Знаме Печат
Прекар(и): Old Dominion, Mother of Presidents
Гесло: Sic semper tyrannis
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA VA.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Ричмонд
Најголем град Вирџинија Бич
Површина  35. место
 - Вкупно 110 785 км²
 - Широчина 320 км
 - Должина 690 км
 - % вода 7,4
 - Гео. ширина 36° 32′ N до 39° 28′ N
 - Гео. должина 75° 15′ W до 83° 41′ W
Население  12. место
 - Вкупно 7 078 515
 - Густина 69,03/км² (14. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Роџерс[1]
1 747 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  25 јуни, 1788 (10)
Гувернер Тим Каин (Д)
Сенатори Џон Ворнер (Р)
Џим Веб (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки VA US-VA
Портал www.virginia.gov

БелешкиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 37.5° СГШ 79° ЗГД