< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1976 (MCMLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1976 година од новата ера, 976. од вториот милениум, 76. од XX век и седма од 1970-тите.

1976 во разни календари
Грегоријански календар1976
MCMLXXVI
Ab urbe condita2729
Ерменски календар1425
ԹՎ ՌՆԻԵ
Асирски календар6726
Бахајски календар132–133
Балиски календар1897–1898
Бенгалски календар1383
Берберски календар2926
Будистички календар2520
Бурмански календар1338
Византиски календар7484–7485
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4672 или 4612
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4673 или 4613
Коптски календар1692–1693
Етиопски календар1968–1969
Еврејски календар5736–5737
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2032–2033
 - Сачка ера1897–1898
 - Кали-југа5076–5077
Холоценски календар11976
Игбоански календар976–977
Ирански календар1354–1355
Исламски календар1395–1397
Јапонски календарШова 51
(昭和51年)
Јавански календар1907–1908
Џуче-календар65
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4309
Мингуо-календарТајван 65
民國65年
Нанакшахи508
Тајландски сончев календар2519
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2102 или 1721 или 949
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
2103 или 1722 или 950
Униксно време189302400 – 220924799

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7484 и 7485 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6726 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5736 и 5737 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2729.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1976 година се протега во 4612 и 4613, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4672 и 4673 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2519. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1395 и 1397 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди