< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1889 (MDCCCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1889 година од новата ера, 889. од вториот милениум, 89. од XIX век и последна од 1880-тите.

1889 во разни календари
Грегоријански календар1889
MDCCCLXXXIX
Ab urbe condita2642
Ерменски календар1338
ԹՎ ՌՅԼԸ
Асирски календар6639
Бахајски календар45–46
Балиски календар1810–1811
Бенгалски календар1296
Берберски календар2839
Будистички календар2433
Бурмански календар1251
Византиски календар7397–7398
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4585 или 4525
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4586 или 4526
Коптски календар1605–1606
Етиопски календар1881–1882
Еврејски календар5649–5650
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1945–1946
 - Сачка ера1810–1811
 - Кали-југа4989–4990
Холоценски календар11889
Игбоански календар889–890
Ирански календар1267–1268
Исламски календар1306–1307
Јапонски календарМејџи 22
(明治22年)
Јавански календар1818–1819
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4222
Мингуо-календар23 пред Р. Кина
民前23年
Нанакшахи421
Тајландски сончев календар2431–2432
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
2015 или 1634 или 862
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
2016 или 1635 или 863

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7397 и 7398 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6639 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5649 и 5650 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2642.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1889 година се протега во 4525 и 4526, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4585 и 4586 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2432. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1306 и 1307 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди