< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1778 (MDCCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1778 година од новата ера, 778. од вториот милениум, 78. од XVIII век и деветта од 1770-тите.

1778 во разни календари
Грегоријански календар1778
MDCCLXXVIII
Ab urbe condita2531
Ерменски календар1227
ԹՎ ՌՄԻԷ
Асирски календар6528
Балиски календар1699–1700
Бенгалски календар1185
Берберски календар2728
Будистички календар2322
Бурмански календар1140
Византиски календар7286–7287
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4474 или 4414
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4475 или 4415
Коптски календар1494–1495
Етиопски календар1770–1771
Еврејски календар5538–5539
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1834–1835
 - Сачка ера1699–1700
 - Кали-југа4878–4879
Холоценски календар11778
Игбоански календар778–779
Ирански календар1156–1157
Исламски календар1191–1192
Јапонски календарАнеј 7
(安永7年)
Јавански календар1703–1704
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4111
Мингуо-календар134 пред Р. Кина
民前134年
Нанакшахи310
Тајландски сончев календар2320–2321
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1904 или 1523 или 751
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1905 или 1524 или 752

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7286 и 7287 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6528 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5538 и 5539 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2531.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1778 година се протега во 4414 и 4415, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4474 и 4475 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2321. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1191 и 1192 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди
  • 16 јануари - Франција ја призна независноста на САД, кои водеа ослободителна војна против британското колонијално владеење. Во борбата на страната на Американците учествуваа неколку илјади Французи, меѓу кои и маркизот Ла Фајет, еден од најистакнатите воени соработници на Џорџ Вашингтон. Победата на САД и демократското уредување на новата држава имаше голем одек во Франција, каде што набрзо дојде до буржоаската револуција.
  • 18 јануари - Англискиот морепловец Џемс Кук ги откри Хаваите.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди