< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1902 (MCMII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1902 година од новата ера, 902. од вториот милениум, 2. од XX век и трета од 1900-тите.

1902 во разни календари
Грегоријански календар1902
MCMII
Ab urbe condita2655
Ерменски календар1351
ԹՎ ՌՅԾԱ
Асирски календар6652
Бахајски календар58–59
Балиски календар1823–1824
Бенгалски календар1309
Берберски календар2852
Будистички календар2446
Бурмански календар1264
Византиски календар7410–7411
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4598 или 4538
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4599 или 4539
Коптски календар1618–1619
Етиопски календар1894–1895
Еврејски календар5662–5663
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1958–1959
 - Сачка ера1823–1824
 - Кали-југа5002–5003
Холоценски календар11902
Игбоански календар902–903
Ирански календар1280–1281
Исламски календар1319–1320
Јапонски календарМејџи 35
(明治35年)
Јавански календар1831–1832
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4235
Мингуо-календар10 пред Р. Кина
民前10年
Нанакшахи434
Тајландски сончев календар2444–2445
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
2028 или 1647 или 875
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
2029 или 1648 или 876

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7410 и 7411 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6652 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5662 и 5663 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2655.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1902 година се протега во 4538 и 4539, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4598 и 4599 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2445. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1319 и 1320 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди