Тони Михајловски

македонски глумец

Тони Михајловски (Куманово, 30 јуни 1967) — истакнат македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, водител на радио и телевизија[1] и стоечки комичар.

Тони Михајловски
Тони Михајловски (претстава Бегалка 2019)
ПсевдонимШанац
Роден30 јуни 1967(1967-06-30)(57 г.)
Куманово, СР Македонија, СФР Југославија
Медиумтелевизија, филм, театар, стоечка комедија
НационалностМакедонец
Обр. установаФакултет за драмски уметности при УКИМ, Скопје
Познати дела и улогиемисијата „Опуштено“ и филмографија (подолу)
Тони Михајловски (претстава Бегалка 2019) (1)

Животопис

уреди

Михајловски е роден во Куманово на 1 јули 1967 година. Тој по завршувањето на Факултет за драмски уметности во Скопје, станува член на Драмата при Македонскиот народен театар во 1994 година. Во 2010 тој станал добитник на наградата за најдобар глумец на петтиот меѓународен театарски фестивал „ЈоакимИнтерФест“ во Крагуевац, Србија[2].

Филмографија

уреди
Филмографија на глумецот Тони Михајловски
Год. Назив Улога
1990-ти
1990-1993 Еурека ТВ-серија Хорист 8
1994 Прекалени ТВ серија Чуварот
1994 Македонски народни приказни ТВ серија
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Шанац
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
1996 Самоуништување ТВ-филм Црни
1997 Џипси меџик ТВ-филм Фазли
1997 Добредојдовте во Сарајево ТВ-филм
1998 Буре барут ТВ-филм Ѓорѓи
1998 Збогум на 20-тиот век ТВ филм Човек со зелена коса
2000-ти
2001 Одмазда ТВ филм Мурат
2001 Народен пратеник ТВ-филм
2003 Трета зона Краток филм /
2003 Седум приказни за љубовта и свршувањето ТВ серија /
2003 Едно од лицата на смртта Краток филм /
2004 Како убив светец ТВ филм Теодор
2005 Бал-кан-кан ТВ-филм Џанго
2006 Стрмоглави ТВ-филм Ико
2006 Самитот на шаманите ТВ-филм
2009 Бунило ТВ-филм Игор
2010-ти
2010 Жарче ТВ-филм Татко
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм
2011 Парада ТВ-филм
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија
2012 Трето полувреме ТВ-филм Панчо
2013 Изгубени Германци ТВ-филм Ото
2013 Тиквешко востание ТВ-серија
2014 Споменик на Мајкл Џексон ТВ-филм Доки
2014 До балчак ТВ-филм Музафер
2014 Кум ТВ-серија Докторот
2015 Ќе бидеме светски прваци ТВ филм Ванчо
2015 Лазар ТВ филм Роки
2016 Прваци света ТВ серија Ванчо
2016 Брат на еден ден ТВ-филм Таткото
2017 Исклучиво жолти лалиња Краток филм /
2017-2020 Сенки над Балканот ТВ-серија Хаџи Дамјан Арсов
2019 Пијавици ТВ-филм Драган Мишовиќ
2020-ти
2020 Стела ТВ-филм Христо
2020 Тајкун ТВ-серија Бора Керкез
2020 Те сакам се колнам ТВ-филм
2021 Тома ТВ-филм /
2021-2023 Еден излез ТВ-серија Кузманчевиќ
2021-2023 Авионџије ТВ-серија Крца
2021-2022 Црна свадба ТВ-серија Тихон
2022 Снежана на крајот умира ТВ-филм Гласот
2022-2023 Од утро, до утре ТВ-серија Раде
2022-2023 Бранител ТВ-серија Балса Ѓоковиќ
2023 М ТВ-филм Јон
2023-2024 Тин Камп ТВ-серија Наставник Јован
2024 Уште една игра ТВ-филм Алек

Награди

уреди

Наводи

уреди
  1. Републичка заедница на културата (1994). Современост: литература, умкетност, општествени прашања, Band 43, Ausgaben. Кн-во „Кочо Рацин“.
  2. „Награда за Тони Михајловски во Крагуевац“. Нова Македонија. 19 октомври 2010. Посетено на 2011-01-08.
  3. „Тони Михајловски ја доби театарската награда за животно дело "Петре Прличко" за 2024“. Лидер. Посетено на 12 март 2024.

Надворешни врски

уреди