< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1958 (MCMLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1958 година од новата ера, 958. од вториот милениум, 58. од XX век и деветта од 1950-тите.

1958 во разни календари
Грегоријански календар1958
MCMLVIII
Ab urbe condita2711
Ерменски календар1407
ԹՎ ՌՆԷ
Асирски календар6708
Бахајски календар114–115
Балиски календар1879–1880
Бенгалски календар1365
Берберски календар2908
Будистички календар2502
Бурмански календар1320
Византиски календар7466–7467
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4654 или 4594
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4655 или 4595
Коптски календар1674–1675
Етиопски календар1950–1951
Еврејски календар5718–5719
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2014–2015
 - Сачка ера1879–1880
 - Кали-југа5058–5059
Холоценски календар11958
Игбоански календар958–959
Ирански календар1336–1337
Исламски календар1377–1378
Јапонски календарШова 33
(昭和33年)
Јавански календар1889–1890
Џуче-календар47
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4291
Мингуо-календарТајван 47
民國47年
Нанакшахи490
Тајландски сончев календар2501
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
2084 или 1703 или 931
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
2085 или 1704 или 932

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7466 и 7467 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6708 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5718 и 5719 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2711.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1958 година се протега во 4594 и 4595, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4654 и 4655 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2501. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1377 и 1378 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди