Никола II (лат. Nicolaus PP. II; ? - 27 јули 1061) — римски папа од 24 јануари 1059 до 27 јули 1061[1]. Бил епископ на Фиренца. На папската столица бил доведен благодарение на германските и француските аристократи. Ја признал норманската власт во Италија. Ја приклучил рмиланската црковна единица кон римската црква. Тој гоозаконил изборот на папа од страна на кардиналите.

Nicolaus II
Родено име Жерар Шеврон
Папа од 24 јануари 1059
Папа до 27 јули 1061
Претходник Папа Стефан IX
Наследник Папа Александар II
Роден ?
?
Починал 27 јули 1061
Италија
Други папи по име Никола (појаснување)

Наводи уреди