Иран (целосно име: Исламска Република Иран) — држава во Западна Азија. Главен град е Техеран. На запад се граничи со Ирак и Турција, на север со Ерменија, Азербејџан и Туркменистан и на исток со Авганистан и Пакистан. На север излегува на Касписко Море, а на југ на Персискиот Залив и Оманскиот Залив. Службен календар во државата е персискиот календар. Иран меѓународно бил познат под името Персија сè до 1935.

Исламска Република Иран
جمهوری اسلامی ايران
Jomhuri-ye Islāmi-ye Irān
Знаме Emblem
ГеслоЕстеклал, азади, џомхури-је еслами1  (персиски)
„Независност, слобода, Исламска Република“
ХимнаДржавна химна на Исламската Република Иран
(Соруде Мелије Џомхурије Есламија Иран)
Главен град
(и најголем)
Техеран
35°41′N 51°25′E / 35.683° СГШ; 51.417° ИГД / 35.683; 51.417
Службен јазик персиски
Демоним Иранци

(Иранец/Иранка)

Уредување Исламска република
 •  Врховен водач Ајатолах Али Хаменеи
 •  Претседател Ибрахим Раиси
 •  Заменик претседател Мохамад Мокбер
Обединувачка[1]
 •  Медиско кралство 625 [1] 
 •  Сефевиди 1501[2] 
 •  Исламска република 1 април 1979 
Површина
 •  Вкупна 1,648,195 км2 (18-та)
 •  Вода (%) 0.7
Население
 •  Попис 2007 (1385 AP) 70,472,846³ (17-та)
 •  Густина 42 жит/км2 (163-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $819.799 милијарди<[3] 
 •  По жител $11,250[3] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $344.820 милијарди[3] 
 •  По жител $4,732[3] 
Џиниев коеф. (2006)44.5
среден
ИЧР (2013) 0.749[4]
висок · 75та
Валута Ирански ријал (ريال) (IRR)
Часовен појас IRST (UTC+3:30)
 •  (ЛСВ) I (UTC+4:30)
Се вози на десно
НДД .ir
Повик. бр. 98

Иран е мултикултурна земја со многу етнички и јазични групи. Најголеми од нив се Персијците (61%), Азербејџанци (16%), Курди (10%) и Лури (6%).[5]

Етимологија на имеУреди

ИсторијаУреди

  Главна статија: „Историја на Иран.

Географија и климаУреди

Политички системУреди

Административна поделбаУреди

  Главна статија: „Административна поделба на Иран.

Иран е поделен на 31 покраина (استان ostān, множина استان‌ها ostānhā), секоја со свој административен центар (обично најголемиот град). На чело на покраините стојат управници (استاندار ostāndār).

СтопанствоУреди

Население, јазик и религијаУреди

РелигијаУреди

Верници во Иран
Муслимани
  
99,4 %
Други
  
0,12 %

Култура во ИранУреди

Музика во ИранУреди

Спорт во ИранУреди

Иран како тема во уметноста и во популарната култураУреди

  • „Иран“ - песна на хрватската рок-група „Азра“.[6]
  • „Иран“ - песна на македонската група „ПМГ Колектив“ од 2011 година.[7]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 http://www.britannica.com/EBchecked/topic/372125/Media Encyclopædia Britannica Encyclopedia Article: Media ancient region, Iran
  2. Andrew J. Newman, Safavid Iran: Rebirth of a Persian Empire, I. B. Tauris (30 март 2006)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Iran“. International Monetary Fund. Посетено на 2009-04-22.
  4. „Human Development Report 2010“ (PDF). United Nations. 2010. Посетено на 5 ноември 2010.
  5. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ir.html
  6. Azra, Filigranski pločnici, Komuna, CD 1005.
  7. www.pmgrecordings.com (пристапено на 3.12.2017)

Надворешни врскиУреди

ПоврзаноУреди