< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1800 (MDCCC) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1800. година од новата ера, 800. од вториот милениум, последна од 18 век и прва од 1800-тите.

1800 г.  во други календари
Грегоријански календар 1800
MDCCC
Ab urbe condita 2553
Асирски календар 6550
Бахајски календар -44–-43
Бенгалски календар 1207
Берберски календар 2750
Будистички календар 2344
Бурмански календар 1162
Византиски календар 7308–7309
Еврејски календар 5560–5561
Ерменски календар 1249
ԹՎ ՌՄԽԹ
Етиопски календар 1792-1793
Игбоански календар 800–801
Ирански календар 1178–1179
Исламски календар 1214–1215
Јапонски календар Кансеи 12
(12年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 или 12 дена
Кинески календар 己未年月日
(4436/4496)
— до —
庚申年月日
(4437/4497)
Коптски календар 1516–1517
Корејски календар 4133
Календар Мингуо 112 пред РК
民前112年
Селевкидски календар 2111–2112
Тајландски сончев календар 2343
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1856–1857
 - Шака самват 1722–1723
 - Кали југа 4901–4902
Француски револуционерен календар VIIIIX
8–9
Холоценски календар 11800
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7308 и 7309 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6550 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5560 и 5561 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2553.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1800. година се протега во 4436 и 4437, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4496 и 4497 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2343. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1214 и 1215 исламска година.

НастаниУреди

 • Светското население се приближува до 1 милијарда. Распределбата на населението по региони:
  • Африка: 107.000.000
  • Азија: 635.000.000
   • Кина: 300-400.000.000[1]
  • Европа: 203.000.000
  • Латинска Америка: 24.000.000
  • Северна Америка: 7.000.000
  • Океанија: 2.000.000

Јануари - мартУреди

Април-јуниУреди

Јули - СептемвриУреди

Октомври –декемвриУреди

РодениУреди

Јануари - јуниУреди

Јули-декемвриУреди

ПочинатиУреди

Јануари - јуниУреди

Јули - декемвриУреди

ПочинатиУреди

Јануари - јуниУреди

Јули - декемвриУреди

Непозната датаУреди

НаводиУреди

 1. Roberts, J. M. (1994). History of the World. Penguin. 
 2. Everett, Jason M., уред (2006). „1800“. The People's Chronology. Thomson Gale. 
 3. Burton, Reginald George (2010). Napoleon's Campaigns in Italy 1796–1797 & 1800. стр. 107. ISBN 978-0-85706-356-4. 
 4. „1800: President John Adams moves into a tavern in Washington, D.C.“. This Day in History. history.com. 
 5. Burton, Reginald George (2010). Napoleon's Campaigns in Italy 1796–1797 & 1800. стр. 121. ISBN 978-0-85706-356-4. 
 6. „Act of Union 1707“. www.parliament.uk. 2007. Архивирано од изворникот на 2008-10-15. конс. 2012-08-10. 
 7. Act of Union 1707.
 8. „Act of Union Timeline“. Act of Union Virtual Library. конс. 2013-04-24. 
 9. Ranelagh, John O'Beirne (2012). A Short History of Ireland. Cambridge University Press. стр. 102. 
 10. Nicholls, Michael L. (2012). Whispers of Rebellion: Narrating Gabriel's Conspiracy. University of Virginia Press. 
 11. „France - Convention of 1800: Text of the Treaty“. The Avalon Project. Yale Law School.