Ново Мексико (англиски: New Mexico, шпански: Nuevo México) е сојузна држава во склоп на САД која се наоѓа во југозападниот дел од земјата. Главен град е Санта Фе, а најголем е Албакерки.

Држава Ново Мексико
State of New Mexico
Estado de Nuevo México
[[Податотека:|125п|border|Знаме на Држава Ново Мексико]] Печат на Држава Ново Мексико
Знаме Печат
Прекар(и): Land of Enchantment / Tierra del Encanto
Гесло: Crescit eundo
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик Англиски, шпански
Главен град Санта Фе
Најголем град Албакерки
Површина  5. место
 - Вкупно 315 194 км²
 - Широчина 550 км
 - Должина 595 км
 - % вода 0,2
 - Гео. ширина 31° 20′ N до 37° N
 - Гео. должина 103° W до 109° 3′ W
Население  36. место
 - Вкупно 1 928 384
 - Густина 5,79/км² (45. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Врв Вилер[1]
4 011 м
 - Најниска точка Ред Блаф Резервоар[1]
866 м
Влез во сојузот  6 јануари 1912 (47)
Гувернер Сузана Мартинес (Р)
Сенатори Пит Доменичи (Р)
Џеф Бингамен (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки NM US-NM
Портал www.newmexico.gov

Белешки уреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 6 ноември 2006.

Координати: 34° СГШ 106° ЗГД