< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1588 (MDLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1588 година од новата ера, 588. од вториот милениум, 88. од XVI век и деветта од 1580-тите.

1588 во разни календари
Грегоријански календар1588
MDLXXXVIII
Ab urbe condita2341
Ерменски календар1037
ԹՎ ՌԼԷ
Асирски календар6338
Балиски календар1509–1510
Бенгалски календар995
Берберски календар2538
Будистички календар2132
Бурмански календар950
Византиски календар7096–7097
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4284 или 4224
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4285 или 4225
Коптски календар1304–1305
Етиопски календар1580–1581
Еврејски календар5348–5349
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1644–1645
 - Сачка ера1509–1510
 - Кали-југа4688–4689
Холоценски календар11588
Игбоански календар588–589
Ирански календар966–967
Исламски календар996–997
Јапонски календарТеншо 16
(天正16年)
Јавански календар1507–1509
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3921
Мингуо-календар324 пред Р. Кина
民前324年
Нанакшахи120
Тајландски сончев календар2130–2131
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1714 или 1333 или 561
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1715 или 1334 или 562

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7096 и 7097 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6338 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5348 и 5349 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2341.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1588 година се протега во 4224 и 4225, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4284 и 4285 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2131. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 996 и 997 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди