Каракорум (кинески: 喀喇昆仑山脉, пинјин: Kālǎkūnlún Shānmài; хинди: काराकोरम, Kārākōrama; урду: سلسلہ کوہ قراقرم) — голем планински венец што се протега низ пограничните краишта на Гилгит–Балтистан (Пакистан), Ладак (Индија) и регионот Сјинџанг (Кина). Влегува во состав на поширокиот систем на Хималаи, но сепак северно од самиот венец.

Каракорум
Ледникот Балторо во среден Каракорум со Гашербрум I и II.
Највисока точка
ВрвК2
Надм. височина8.611 м
Координати35°52′57″N 76°30′48″E / 35.88250° СГШ; 76.51333° ИГД / 35.88250; 76.51333
Географија
Поглед на највисоките врвови на Каракорум од Меѓународната вселенска станица
ЗемјиПакистан, Индија и Кина
ПокраиниГилгит–Балтистан, Ладак и Сјинџанг
Координати36°N 76°E / 36° СГШ; 76° ИГД / 36; 76
Се граничи соЛадачки Пл., Памир и Хиндураџ (Хиндукуш)

Венецот има најголема концетрација на планини над 8.000 м на светот,[1] каде спаѓа вториот највисок врв во светот, К2 (8.611 м), кој е само 237 м понизок од Монт Еверест.

Каракорум е долг околу 500 км и се одликува со најголема покриеност со ледници во светот (вон поларните региони). Ледниците Сијачен (70 км) и Бијафо (63 км) се на второ и трето место по должина во светот вон поларните региони.[2]

На североисток венецот се граничи со Тибетската Висорамнина, а на север со Памир. Јужната граница ја образуваат (од запад кон исток) реките Гилгит, Инд и Шајок, што го одделуваат од северозападниот крај на самите Хималаи како што реките се спојуваат на југозапад кон рамниците во Пакистан.

Највисоки врвови уреди

 
Врвот К2

The notable peaks of the Karakoram are:

Најголемиот дел од највисоките врвови се наоѓаат во регионот Гилгит-Балтистан во Пакистан. Балтистан има над 100 врвови повисоки од 6.100 м.

Врвови со ознаката К уреди

Превои уреди

 
Поглед на Каракорум во Пакистан

Од запад кон исток, Каракорум ги има следниве превои:

Од сите овие премини, само Хундерџапскиот Превој е прооден за моторни возила. Единствениот друг премин во редовна употреба е Шишалскиот, но истиот не навлегува во друга држава.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. BBC, Planet Earth, "Mountains", Part Three
  2. Федченковиот Ледник во Таџикистан е долг 77 км. Балторо и Батура во Каракорум се долги 57 км, како и Бруген и Пио XI во јужно Чиле. Измерено од снимки, руски топографски карти и делото Jerzy Wala,Orographical Sketch Map: Karakoram: Sheets 1 & 2 од Швајцарската фондација за планински истражувања од Цирих, 1990.

Литература уреди

Надворешни врски уреди