< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1798 (MDCCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1798 година од новата ера, 798. од вториот милениум, 98. од XVIII век и деветта од 1790-тите.

1798 во разни календари
Грегоријански календар1798
MDCCXCVIII
Француски републикански календар6–7
Ab urbe condita2551
Ерменски календар1247
ԹՎ ՌՄԽԷ
Асирски календар6548
Балиски календар1719–1720
Бенгалски календар1205
Берберски календар2748
Будистички календар2342
Бурмански календар1160
Византиски календар7306–7307
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4494 или 4434
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4495 или 4435
Коптски календар1514–1515
Етиопски календар1790–1791
Еврејски календар5558–5559
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1854–1855
 - Сачка ера1719–1720
 - Кали-југа4898–4899
Холоценски календар11798
Игбоански календар798–799
Ирански календар1176–1177
Исламски календар1212–1213
Јапонски календарКансеј 10
(寛政10年)
Јавански календар1724–1725
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4131
Мингуо-календар114 пред Р. Кина
民前114年
Нанакшахи330
Тајландски сончев календар2340–2341
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1924 или 1543 или 771
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1925 или 1544 или 772

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7306 и 7307 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6548 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5558 и 5559 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2551.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1798 година се протега во 4434 и 4435, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4494 и 4495 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2341. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1212 и 1213 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди