< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1783 (MDCCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1783 година од новата ера, 783. од вториот милениум, 83. од XVIII век и четвртта од 1780-тите.

1783 во разни календари
Грегоријански календар1783
MDCCLXXXIII
Ab urbe condita2536
Ерменски календар1232
ԹՎ ՌՄԼԲ
Асирски календар6533
Балиски календар1704–1705
Бенгалски календар1190
Берберски календар2733
Будистички календар2327
Бурмански календар1145
Византиски календар7291–7292
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4479 или 4419
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4480 или 4420
Коптски календар1499–1500
Етиопски календар1775–1776
Еврејски календар5543–5544
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1839–1840
 - Сачка ера1704–1705
 - Кали-југа4883–4884
Холоценски календар11783
Игбоански календар783–784
Ирански календар1161–1162
Исламски календар1197–1198
Јапонски календарТенмеј 3
(天明3年)
Јавански календар1708–1710
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4116
Мингуо-календар129 пред Р. Кина
民前129年
Нанакшахи315
Тајландски сончев календар2325–2326
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1909 или 1528 или 756
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1910 или 1529 или 757

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7291 и 7292 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6533 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5543 и 5544 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2536.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1783 година се протега во 4419 и 4420, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4479 и 4480 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2326. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1197 и 1198 исламска година.

Настани

уреди

Без датум

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди