< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1374 (MCCCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1374 година од новата ера, 374. од вториот милениум, 74. од XIV век и петта од 1370-тите.

1374 во разни календари
Грегоријански календар1374
MCCCLXXIV
Ab urbe condita2127
Ерменски календар823
ԹՎ ՊԻԳ
Асирски календар6124
Балиски календар1295–1296
Бенгалски календар781
Берберски календар2324
Будистички календар1918
Бурмански календар736
Византиски календар6882–6883
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4070 или 4010
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4071 или 4011
Коптски календар1090–1091
Етиопски календар1366–1367
Еврејски календар5134–5135
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1430–1431
 - Сачка ера1295–1296
 - Кали-југа4474–4475
Холоценски календар11374
Игбоански календар374–375
Ирански календар752–753
Исламски календар775–776
Јапонски календарОан 7
(応安7年)
Јавански календар1287–1288
Јулијански календар1374
MCCCLXXIV
Корејски календар3707
Мингуо-календар538 пред Р. Кина
民前538年
Нанакшахи−94
Тајландски сончев календар1916–1917
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1500 или 1119 или 347
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1501 или 1120 или 348

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6882 и 6883 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6124 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5134 и 5135 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2127.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1374 година се протега во 4010 и 4011, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4070 и 4071 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1917. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 775 и 776 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Антонио Павони

Надворешни врски

уреди