< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1962 (MCMLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1962 година од новата ера, 962. од вториот милениум, 62. од XX век и трета од 1960-тите.

1962 во разни календари
Грегоријански календар1962
MCMLXII
Ab urbe condita2715
Ерменски календар1411
ԹՎ ՌՆԺԱ
Асирски календар6712
Бахајски календар118–119
Балиски календар1883–1884
Бенгалски календар1369
Берберски календар2912
Будистички календар2506
Бурмански календар1324
Византиски календар7470–7471
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4658 или 4598
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4659 или 4599
Коптски календар1678–1679
Етиопски календар1954–1955
Еврејски календар5722–5723
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2018–2019
 - Сачка ера1883–1884
 - Кали-југа5062–5063
Холоценски календар11962
Игбоански календар962–963
Ирански календар1340–1341
Исламски календар1381–1382
Јапонски календарШова 37
(昭和37年)
Јавански календар1893–1894
Џуче-календар51
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4295
Мингуо-календарТајван 51
民國51年
Нанакшахи494
Тајландски сончев календар2505
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
2088 или 1707 или 935
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
2089 или 1708 или 936
14 октомври: Слики од советски ракетни силоси во Куба, направени од американски шпионски авиони.

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7470 и 7471 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6712 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5722 и 5723 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2715.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1962 година се протега во 4598 и 4599, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4658 и 4659 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2505. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1381 и 1382 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди