< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1888 (MDCCCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1888 година од новата ера, 888. од вториот милениум, 88. од XIX век и деветта од 1880-тите.

1888 во разни календари
Грегоријански календар1888
MDCCCLXXXVIII
Ab urbe condita2641
Ерменски календар1337
ԹՎ ՌՅԼԷ
Асирски календар6638
Бахајски календар44–45
Балиски календар1809–1810
Бенгалски календар1295
Берберски календар2838
Будистички календар2432
Бурмански календар1250
Византиски календар7396–7397
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4584 или 4524
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4585 или 4525
Коптски календар1604–1605
Етиопски календар1880–1881
Еврејски календар5648–5649
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1944–1945
 - Сачка ера1809–1810
 - Кали-југа4988–4989
Холоценски календар11888
Игбоански календар888–889
Ирански календар1266–1267
Исламски календар1305–1306
Јапонски календарМејџи 21
(明治21年)
Јавански календар1817–1818
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4221
Мингуо-календар24 пред Р. Кина
民前24年
Нанакшахи420
Тајландски сончев календар2430–2431
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
2014 или 1633 или 861
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
2015 или 1634 или 862

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7396 и 7397 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6638 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5648 и 5649 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2641.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1888 година се протега во 4524 и 4525, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4584 и 4585 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2431. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1305 и 1306 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди