Силвестер Сталоне

Силвестер Енцио Сталоне (англиски: Sylvester Enzio Stallone) — американски филмски глумец, режисер и сценарист, кој е роден на 6 јули 1946 година во Њујорк. Најпознат е по своите серијали Роки и Рамбо.

Силвестер Сталоне
Роден(а)Мајкл Силвестер Гарденцио Сталоне
Предлошка:Датум на раѓање и години
Њујорк Сити, Њујорк, САД
Алма матерУниверзитет во Мајами
Занимањеглумец, режисер, сценарист
Активен период1970–сè уште
Страница
sylvesterstallone.com

Животопис

уреди

Сталоне е роден во Њујорк. Син на Франк Сталоне Постариот (со италијанско потекло) и Жаклин „Џеки“ Лабофиш.

Својата глумечка кариера ја започнува во порнографскиот филм Журка кај кити и пастувот (англ. Party at Kitty and Stud's), во 1970 година. Подоцна добива и мала улога со Вуди Ален во филмот Банани (англ. Bananas; 1971). Потоа добива уште неколку помали филмски улоги, а подоцна се појаува и како гост во ТВ серииите Полициска приказна (англ. Police Story) и Коџак (англ. Kojak). Филмската славност ја постигнува со улогата како боксер во големиот филмски хит Роки (англ. Rocky) во 1976 година. За снимањето на овој филм потрошено е сè на сè милион долари, а заработката е поголема од 225 милиони долари. По успешниот филм Роки, популарноста на Сталоне расте и тој глуми во големи филмски хитови ако што се: Роки 2, Рамбо, Роки 3, Рамбо 2, Танго и Кеш и многу други. Во последните неколу години освен како актер се појавува и како добар режисер и сценарист, и тоа во филмови со најдобрата екипа во поновата историја на филмографијата: Платеници и Платеници 2.

Награди

уреди

Приватен живот

уреди

Првн бил оженет со Саша Чек (англ. Sasha Czack) (19741985) со која има два сина. По разводот во 1985 година, се жени со глумицата Бригит Нилсен од која по две години брак се разведува. Сега е во брак со Џенифер Флавин (енгл. Jennifer Flavin), со која има три ќерки.

Во 2012 година, Сталоне го погодуваат две семејни трагедии. Смртта на неговиот син и смртта на неговата сестра. Неговиот син почина само неколку денови пред неговата голема премиера на филмот Платеници 2, а по недела дена по промоцијата почина и неговата сестра.

Филмографија

уреди
година Македонско име Англиско име улога
2012. Платеници 2 -{The Expendables 2}- Барни Рос
2010. Платеници -{The Expendables}- Барни Рос
2009. -{Amerika Idol}- Himself
2008. -{Poe}-
2008. Рамбо 4 -{Rambo John J. Rambo}-
2006. Роки 6 -{Rocky Balboa}- Rocky Balboa
2003. -{Spy Kids 3-D: Game Over}- The Toymaker
2004. -{Shade}- Dean 'The Dean' Stevens
2003. Такси 3 -{Taxi 3}- Le premier passager
2002. Одмазда на мафијашки начин -{Avenging Angelo}- Frankie Delano
2002. -{D-Tox}- FBI Agent Jake Malloy
2001. Шампиони на формула 1 -{Driven}- Joe Tanto
2000. Фатете го Картер -{Get Carter}- Jack Carter
1998. -{Antz}- Weaver
1998. -{An Alan Smithee Film: Burn Hollywood Burn}- Himself
1997. -{The Good Life}- Boss
1997. -{Cop Land}- Sheriff Freddy Heflin
1996. Светлоста на данот -{Daylight}- Kit Latura
1995. Судија Дред -{Judge Dredd}- Judge Joseph Dredd
1995. Атентантори -{Assassins}- Robert Rath
1994. Специјалист -{The Specialist}- Ray Quick
1993. Алпинист -{Cliffhanger}- Gabe Walker
1993. Разбивач -{Demolition Man}- John Spartan
1992. -{Stop! Or My Mom Will Shoot}- Sgt. Joe Bomowski
1991. -{Oscar}- Angelo 'Snaps' Provolone
1990. Роки 5 -{Rocky V}- Rocky Balboa
1989. -{Lock Up}- Frank Leone
1989. Танго и Кеш -{Tango & Cash}- Raymond 'Ray' Tango
1988. Рамбо 3 -{Rambo III}- John J. Rambo
1987. На врвот -{Over the Top}- Lincoln Hawk
1986. Кобра -{Cobra}- Lieutenant Marion 'Cobra' Cobretti
1985. Рамбо 2 -{Rambo: First Blood Part II}- John J. Rambo
1985. Роки 4 -{Rocky IV}- Rocky Balboa
1984. -{Rhinestone}- Nick Martinelli
1983. -{Staying Alive}- Man on Street (Cameo)
1982. Роки 3 -{Rocky III}- Rocky Balboa
1982. Рамбо -{First Blood}- John J. Rambo
1981. -{Nighthawks}- Det. Sgt. Deke DaSilva
1981. -{Victory}- Captain Robert Hatch
1979. Роки 2 -{Rocky II}- Rocky Balboa
1978. -{F.I.S.T}- Johnny D. Kovak
1978. -{Paradise Alley}- Cosmo Carboni
1976. -{Cannonball}- Mafioso
1976. Роки -{Rocky}- Rocky Balboa
1975 -{The Prisoner of Second Avenue}- Youth in Park
1975. -{Capone Frank Nitti}-
1975. -{Death Race 2000}- Machine Gun Joe Viterbo
1975. -{Farewell, My Lovely}- Jonnie
1974. -{The Lords of Flatbush}- Stanley Rosiello
1971. -{Bananas}- Subway Thug #1
1971 -{Klute}- Extra/Man dancing in club
1970. -{No Place to Hide}- Jerry Savage
1970. -{Lovers and Other Strangers}- Extra

Заработка по филмови

уреди