< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1982 (MCMLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1982 година од новата ера, 982. од вториот милениум, 82. од XX век и трета од 1980-тите.

1982 во разни календари
Грегоријански календар1982
MCMLXXXII
Ab urbe condita2735
Ерменски календар1431
ԹՎ ՌՆԼԱ
Асирски календар6732
Бахајски календар138–139
Балиски календар1903–1904
Бенгалски календар1389
Берберски календар2932
Будистички календар2526
Бурмански календар1344
Византиски календар7490–7491
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4678 или 4618
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4679 или 4619
Коптски календар1698–1699
Етиопски календар1974–1975
Еврејски календар5742–5743
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2038–2039
 - Сачка ера1903–1904
 - Кали-југа5082–5083
Холоценски календар11982
Игбоански календар982–983
Ирански календар1360–1361
Исламски календар1402–1403
Јапонски календарШова 57
(昭和57年)
Јавански календар1914–1915
Џуче-календар71
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4315
Мингуо-календарТајван 71
民國71年
Нанакшахи514
Тајландски сончев календар2525
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
2108 или 1727 или 955
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
2109 или 1728 или 956
Униксно време378691200 – 410227199

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7490 и 7491 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6732 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5742 и 5743 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2735.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1982 година се протега во 4618 и 4619, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4678 и 4679 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2525. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1402 и 1403 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди