< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1883 (MDCCCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1883 година од новата ера, 883. од вториот милениум, 83. од XIX век и четвртта од 1880-тите.

1883 во разни календари
Грегоријански календар1883
MDCCCLXXXIII
Ab urbe condita2636
Ерменски календар1332
ԹՎ ՌՅԼԲ
Асирски календар6633
Бахајски календар39–40
Балиски календар1804–1805
Бенгалски календар1290
Берберски календар2833
Будистички календар2427
Бурмански календар1245
Византиски календар7391–7392
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4579 или 4519
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4580 или 4520
Коптски календар1599–1600
Етиопски календар1875–1876
Еврејски календар5643–5644
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1939–1940
 - Сачка ера1804–1805
 - Кали-југа4983–4984
Холоценски календар11883
Игбоански календар883–884
Ирански календар1261–1262
Исламски календар1300–1301
Јапонски календарМејџи 16
(明治16年)
Јавански календар1812–1813
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4216
Мингуо-календар29 пред Р. Кина
民前29年
Нанакшахи415
Тајландски сончев календар2425–2426
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
2009 или 1628 или 856
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
2010 или 1629 или 857

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7391 и 7392 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6633 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5643 и 5644 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2636.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1883 година се протега во 4519 и 4520, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4579 и 4580 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2426. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1300 и 1301 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди