Данил Борисович Шишкарев ( руски: Даниил Борисович Шишкарёв ; роден на 6 јули 1988 година) - руски ракометар кој игра за екипата на РК Вардар и руската репрезентација.[1][2][3][4] Висок е 1,91 метри и игра на позицијата десно крило.Во тимот на Вардар го носел дресот со број 33.Кариерата ја започнал во 2007 година во екипата на Астрахан.Од 2009 до 2014 година играл за Чеховски Медведи.Подоцна попишал за Вардар, тим со кој ја освоил двапати лигата на шампионите, најелитното ракометно натпреварување.

Данил Шишкарев

Наводи Уреди

  1. „Daniil Shishkarev“. eurohandball.com. Архивирано од изворникот на 2015-01-01. Посетено на 12 January 2014.
  2. „2015 World Championship Roster“ (PDF). IHF. Архивирано од изворникот (PDF) на 29 January 2015. Посетено на 15 January 2015.
  3. 2019 World Men's Handball Championship roster
  4. „Состав сборной России на чемпионат мира – 2019“. rushandball.ru. 9 January 2019.