Хавана (шпански: La Habana) е главен град на Куба кој со своите 2,5 милиони жители е најголем град во Куба и на Карибите. Хавана се наоѓа на околу 160 км југозападно од Ки Вест на Флорида Киз. Градот Хавана (официјално: "Ciudad de la Habana") е една од покраините на Куба.

Хавана
La Habana
Град

Колаж од знаменитости на Хавана
Знаме на ХаванаГрб на Хавана
Прекар(и): Град на столбовите
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Куба" does not existМестоположба во Куба
Координати: 23°08′N 082°23′W / 23.133° СГШ; 82.383° ЗГД / 23.133; -82.383
ЗемјаКуба
ПокраиниХавана
Основана1515а
Градски статус1592
Општини15
Управа
 • ГрадоначалникМарта Ернандес (PCC)
Површина
 • Вкупна728,26 км2 (28,118 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005900000059 м
Население Попис 2011[1]
 • Вкупно 2,930,201
 • Густина2,925,4/км2 (7,577/ми2)
Час. појасUTC−05:00 (UTC-5)
 • Лето (ЛСВ)UTC−04:00 (UTC-4)
Пошт. бр.10xxx–19xxx
Повик. бр.(+53) 07
Светец-заштитникСв. Христофор
a Основана на денешното место во 1519 г.

Хавана се наоѓа на брегот на Флоридскиот Проток. На островот Куба, овој град е сместен во неговиот северозапад и е опкружен од провинцијата Хавана на југ, исток и запад.

Конквистадорот Диего Веласкес де Куељар ја основал Хавана во 1515 година, на јужниот брег на островот, блиску до денешниот град Сиргидеро де Батабано. Градот Хавана бил преселен на сегашната локација (тогаш позната како Карењас) во 1519 година.

Хавана била првобитно трговско пристаниште, а станала главен град на шпанската колонија Куба во 1607 година, како и главно пристаниште на шпанските колонии во Новиот Свет.

Општини

уреди

Градот е поделен на 15 општини[2] или „околии“, кои потоа се делат на 105 маала[3] наречени „народни совети“ (consejos populares).

 • Аројо Наранхо
 • Бојерос
 • Гванабакоа
 • Диез де Октубре („10 Октомври“)
 • Которо
 • Лиса
 • Маријанао
 • Плаза де ла Револусион (Плоштад на револуцијата)
 • Плаја
 • Регла
 • Сан Мигел дел Падрон
 • Сентро Хабана
 • Серо
 • Хабана Веха (Стара Хавана)
 • Хабана дел Есте (Источна Хавана)

Хавана како тема во уметноста

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
 1. „Попис на населението од 2009 г.“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-01-07. Посетено на 2013-02-15. (шпански)
 2. http://www.one.cu/aec2009/datos/01TERRITORIO.pdf Архивирано на 1 октомври 2011 г. Население по покраини и општини
 3. „Официјални статистики за Хавана“. Oficina Nacional de Estadisticas de Cuba (ONE). Посетено на 27 ноември 2011.
 4. Федерико Гарсија Лорка, Неверна жена. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982.
 5. Владимир Мајаковски, Песме и поеме. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 135-139.
 6. Yello – One Second (пристапено на 9.4.2024)
 7. Discogs, Ramones ‎– Ramones (пристапено на 26.2.2021)