< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

579 (DLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 579 година од новата ера, 579. од првиот милениум, 79. од VI век и последна од 570-тите.

579 во разни календари
Грегоријански календар579
DLXXIX
Ab urbe condita1332
Ерменски календар28
ԹՎ ԻԸ
Асирски календар5329
Балиски календар500–501
Бенгалски календар−14
Берберски календар1529
Будистички календар1123
Бурмански календар−59
Византиски календар6087–6088
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3275 или 3215
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3276 или 3216
Коптски календар295–296
Етиопски календар571–572
Еврејски календар4339–4340
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера635–636
 - Сачка ера500–501
 - Кали-југа3679–3680
Холоценски календар10579
Ирански календар43 п.п. – 42 п.п.
Исламски календар44 п.х. – 43 п.х.
Јавански календар468–469
Јулијански календар579
DLXXIX
Корејски календар2912
Мингуо-календар1333 пред Р. Кина
民前1333年
Нанакшахи−889
Селевкидски календар890/891 г.г.
Тајландски сончев календар1121–1122
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
705 или 324 или −448
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
706 или 325 или −447

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6087 и 6088 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5329 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4339 и 4340 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1332.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 579 година се протега во 3215 и 3216, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3275 и 3276 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1122. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 44 и 43 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   579 на Ризницата ?