< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1519 (MDXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1519 година од новата ера, 519. од вториот милениум, 19. од XVI век и последна од 1510-тите.

1519 во разни календари
Грегоријански календар1519
MDXIX
Ab urbe condita2272
Ерменски календар968
ԹՎ ՋԿԸ
Асирски календар6269
Балиски календар1440–1441
Бенгалски календар926
Берберски календар2469
Будистички календар2063
Бурмански календар881
Византиски календар7027–7028
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4215 или 4155
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4216 или 4156
Коптски календар1235–1236
Етиопски календар1511–1512
Еврејски календар5279–5280
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1575–1576
 - Сачка ера1440–1441
 - Кали-југа4619–4620
Холоценски календар11519
Игбоански календар519–520
Ирански календар897–898
Исламски календар924–926
Јапонски календарЕјшо 16
(永正16年)
Јавански календар1436–1437
Јулијански календар1519
MDXIX
Корејски календар3852
Мингуо-календар393 пред Р. Кина
民前393年
Нанакшахи51
Тајландски сончев календар2061–2062
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1645 или 1264 или 492
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1646 или 1265 или 493

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7027 и 7028 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6269 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5279 и 5280 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2272.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1519 година се протега во 4155 и 4156, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4215 и 4216 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2062. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 924 и 926 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

  • На 2 мај 1519 г., починал Леонардо да Винчи - голем италијански ренесансен сликар, вајар, архитект и научник.

Надворешни врски уреди