< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1875 (MDCCCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1875 година од новата ера, 875. од вториот милениум, 75. од XIX век и шеста од 1870-тите.

1875 во разни календари
Грегоријански календар1875
MDCCCLXXV
Ab urbe condita2628
Ерменски календар1324
ԹՎ ՌՅԻԴ
Асирски календар6625
Бахајски календар31–32
Балиски календар1796–1797
Бенгалски календар1282
Берберски календар2825
Будистички календар2419
Бурмански календар1237
Византиски календар7383–7384
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4571 или 4511
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4572 или 4512
Коптски календар1591–1592
Етиопски календар1867–1868
Еврејски календар5635–5636
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1931–1932
 - Сачка ера1796–1797
 - Кали-југа4975–4976
Холоценски календар11875
Игбоански календар875–876
Ирански календар1253–1254
Исламски календар1291–1292
Јапонски календарМејџи 8
(明治8年)
Јавански календар1803–1804
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4208
Мингуо-календар37 пред Р. Кина
民前37年
Нанакшахи407
Тајландски сончев календар2417–2418
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
2001 или 1620 или 848
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
2002 или 1621 или 849

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7383 и 7384 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6625 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5635 и 5636 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2628.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1875 година се протега во 4511 и 4512, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4571 и 4572 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2418. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1291 и 1292 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди