< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1533 (MDXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1533 година од новата ера, 533. од вториот милениум, 33. од XVI век и четвртта од 1530-тите.

1533 во разни календари
Грегоријански календар1533
MDXXXIII
Ab urbe condita2286
Ерменски календар982
ԹՎ ՋՁԲ
Асирски календар6283
Балиски календар1454–1455
Бенгалски календар940
Берберски календар2483
Будистички календар2077
Бурмански календар895
Византиски календар7041–7042
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4229 или 4169
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4230 или 4170
Коптски календар1249–1250
Етиопски календар1525–1526
Еврејски календар5293–5294
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1589–1590
 - Сачка ера1454–1455
 - Кали-југа4633–4634
Холоценски календар11533
Игбоански календар533–534
Ирански календар911–912
Исламски календар939–940
Јапонски календарТенбун 2
(天文2年)
Јавански календар1451–1452
Јулијански календар1533
MDXXXIII
Корејски календар3866
Мингуо-календар379 пред Р. Кина
民前379年
Нанакшахи65
Тајландски сончев календар2075–2076
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1659 или 1278 или 506
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1660 или 1279 или 507

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7041 и 7042 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6283 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5293 и 5294 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2286.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1533 година се протега во 4169 и 4170, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4229 и 4230 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2076. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 939 и 940 исламска година.

Настани

уреди
  • Во 1533 година, шпанскиот колонизатор Франсиско Писаро ја искористил нестабилната политичка ситуација во Тавантинсују и освоил голем дел од империјата.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди