Ненад Крстиќ (српски: Ненад Крстић, роден на 25 јули 1983 година) ― српски кошаркарски извршен директор и поранешен професионален играч. Во моментов ја извршува функцијата потпретседател на Кошаркарската федерација на Србија, задолжен за машката кошарка.

Ненад Крстиќ
Крстиќ во дресот на Тандер во март 2010 година.
Лични информации
Роден25 јули 1983(1983-07-25)(40 г.)
Краљево, СР Србија, СФРЈ
НационалностСрбин
Заведена висина2.13 м (7 ст 0 ин)
Заведена тежина121 kg (267 lb)
Информации за кариера
НБА2002 / Рунда: 1 / Избор: 24-ти севкупно
Избран од Њу Џерси Нетс
Играчка кариера2000–2016
ПозицијаЦентар
Број12, 4
Историјат на кариера
2000–2004Партизан
20042007Њу Џерси Нетс
2008Триумф Љуберци
20082010Оклахома Сити Тандер
2010Бостон Селтикс
2011–2014Анадолу Ефес
2014–2016Анадолу Ефес
Career highlights and awards
Stats at Basketball-Reference.com

Крстиќ ја претставувал и бил капитен на српската кошаркарска репрезентација на меѓународен план. Висок 2,12 м, играше на позицијата центар. Крстиќ бил член на Втората петорка за сите дебитанти на НБА во 2005 година и двапати при изборот на Првата петорка на целата Евролига во 2012 и 2013 година.

Професионална кариера уреди

Партизан Белград уреди

Неговиот прв професионален тим бил белградски Партизан каде што поминал четири сезони, а дебитирал во 2000 година. Во сезоната 2003/04, неговата последна сезона со Партизан, тој бележел просек од 13,4 поени по натпревар во Евролигата. Со Партизан, тој исто така освоил три титули во ЈУБА лигата по ред, и една титула во Купот „Радивој Кораќ“ во сезоната 2001/02.

На 26 јуни 2002 година, тој бил избран како 24-ти вкупен избраник на избирањето на НБА во 2002 година од страна на Њу Џерси Нетс. Сепак, тој не се приклучил на Нетс следните две сезони, продолжил да игра за белградски Партизан.

Њу Џерси Нетс уреди

Во текот на сезоната 2004–05 НБА, Крстиќ забележал впечатлица дебитантска кампања за Њу Џерси Нетс, со просек од 10,0 поени, 5,3 скока и 0,84 блокирани шутеви по натпревар. Тој бил награден како дел од Втората петорка на НБА за сите дебитанти.

Во своето деби во разигрувањето против Мајами Хит, Крстиќ имал просек од 18,3 поени, 7,5 скока и 1,0 додавања по натпревар; исклучителен настап за дебитант во разигрувањето. По ова следело поголем тренд каде Крстиќ постојано се подобрувал со одлично темпо додека напредувал неговата дебитантска сезона. Тој имал широк сет на вештини за висок човек, вклучувајќи префинети потези со пост и фантастичен допир со шут од 5,3 м.


Во 2006-07 и покрај грубиот почеток на Нетс, Ненад Крстиќ имал најдобар кариерски сезонски просек од 16,6 поени, 6,8 скокови и 1,8 додавања пред да падне на земја откако ги скинал предните вкрстени лигаменти на левото колено против Лос Анџелес Лејкерс во Континентал Ерлајнс Арена на 22 декември 2006 година. Неговата операција била успешна. Крстиќ бил надвор од теренот до крајот на сезоната 2006/07 на НБА, но се вратил пред предвиденото за да ја започне сезоната 2007/08 на НБА.[1]

Неговата сезона 2007/08 била разочарување, бидејќи неговата повреда ја нарушило неговата игра и самодоверба на теренот и тој бил во голема мера резервен играч. Крстиќ подоцна изјавил на својот блог дека почувствувал дека ја разочарал екипата и ветил дека ќе се врати во старата форма на почетокот на сезоната 2008/09.

Триумф Љуберци уреди

За време на летната вонсезона 2008 година, Крстиќ влегол во преговори со рускиот суперлигашка екипа Триумф Љуберци и на крајот потпишал 2-годишен договор вреден 6 милиони евра нето приход со нив на 29 јули 2008. Тој имал просек од 10,4 поени и 5,1 скока по натпревар во седум натпревари во руската Суперлига и 13,3 поени и 7,3 скока по натпревар во 6 натпревари во Еврочелинџот.

Оклахома Сити Тандер уреди

На 19 декември 2008 година, два извори од НБА лигата изјавиле за ESPN.com дека Оклахома Сити Тандер начелно се согласила да го потпише Крстиќ на тригодишна понуда. На 22 декември Крстиќ службено го потпишал понудениот договор. Њу Џерси Нетс имале седум дена да ја усогласат понудата, и Крстиќ ќе можел слободно да се приклучи на Тандер. Нетси одбиле да ја израмнат понудата, а Тандер се откажале од Стивен Хил за да направат простор за Крстиќ.

Тој играл за прв пат во дресот на Тандер на 7 јануари 2009 година, против Минесота Тимбервулфс, постигнал шест поени и блокирал 2 шута за 16 минути.

Бостон Селтикс уреди

На 24 февруари 2011 година, Крстиќ бил заменет заедно со Џеф Грин и првиот избор во 2012 година во Бостон Селтикс за Кендрик Перкинс и Нејт Робинсон. Во неговиот прв натпревар како Селтик, тој забележал 9 поени и 6 скока во победата против Лос Анџелес Клиперс на 26 февруари.

Последниот натпревар на Крстиќ во НБА бил на 11-ти мај 2011 година во натпреварот 5 од полуфиналето на Источната конференција против Мајами Хит. Бостон го загубил тој натпревар со 87-97 при што Крстиќ забележал 8 поени, 2 скока и 2 блокади.

ЦСКА Москва уреди

На 22 јуни 2011 година, Крстиќ потпишал двегодишен договор со рускиот големец ЦСКА Москва. Во текот на сезоната, тој имал просек од 14,2 поени и 5,4 скока за 24,5 минути по натпревар во Евролигата. Тоа му го донело својот прв избор за Првата петорка на целата Евролига. Во финалето на Евролигата против Олимпијакос, ЦСКА Москва загубила со 61-62 по шутот на Георгиос Принтезис во последните секунди од натпреварот, обезбедувајќи му на својата екипа второто првенство во Евролигата во историјата.

По добрата сезона со ЦСКА Москва, се појавиле гласини дека размислувал за враќање во Бостон Селтикс. Сепак, на 10 јули 2012 година, Крстиќ потпишал нов двегодишен договор со ЦСКА Москва, вклучувајќи ја и можноста да го продолжи на уште една сезона. На крајот од сезоната 2012-13 во Евролигата, Крстиќ бил вклучен по втор пат по ред во Првата петорка на целата Евролига.

Сезона 2013-14

По бавниот почеток на почетокот на сезоната 2013-2014, предизвикани од некои приватни проблеми што ги имал надвор од кошарката, додека ги подобрувал своите изведби. Во декември 2013 година било откриено дека тој е кандидат за играч на годината на ФИБА Европа. На крајот, Тони Паркер ја освоил втората по ред награда. Во поразот од неговиот поранешен клуб Партизан Белград, тој го одигра својот најдобар натпревар во сезоната постигнувајќи 27 поени и 7 скока. Тој бил прогласен за Најкорисен играч на Евролигата за месец јануари, со просек од петти највисоки 16,4 поени, 6 скока и 21,6 во ПИР. Откако го победил Панатинаикос во разигрувачката низа, ЦСКА Москва загубила во полуфиналето на завршниот турнир на Евролигата од Макаби Тел Авив. Набргу откако не успеала да ја освои Евролигата трета година по ред, претседателот на ЦСКА ги обвинил Крстиќ и неговиот српски соиграч Милош Теодосиќ дека не вложиле доволно труд во текот на сезоната. Крстиќ ја завршил својата трета сезона во Евролигата со ЦСКА Москва со најмали просеци од 9,6 поени и 3,2 скока на 29 натпревари. Набргу по Завршниот турнир, ЦСКА била пред елиминација во ВТБ-лигата од Локомотив Кубан, патувајќи со 2-0 без домашна предност. Крстиќ и помогнал на ЦСКА на крајот да ја добие серијата по големото враќање и да се пласира во полуфиналето, одговарајќи на претходните критичари на претседателот на клубот. На крајот, ЦСКА ја освоила ВТБ лигата победувајќи го Нижни Новгород со 3–0 во финалната серија.

Кон крајот на јуни, ЦСКА Москва ја искористила можноста во неговиот договор да се раздели и да му дозволи да потпише со друга екипа. Во јули 2014 година, неколку недели по потпишувањето со Анадолу Ефес, тој имал интервју за Вечерње новости. Тој изјавил дека Еторе Месина, поранешен тренер на ЦСКА Москва, „го убивал како играч“, ставајќи го да игра на неприродна за него позиција на крилен центар, што влијаело на неговите изведби во последните две сезони со клубот.[2]

Анадолу Ефес уреди

На 26 јуни 2014 година, Крстиќ потпишал двегодишен договор со турската екипа Анадолу Ефес. Тој дошол во клубот веднаш по назначувањето на Душан Ивковиќ за нов селектор, со кој долги години работел во репрезентација.

Сезона 2014-15

На 2 ноември 2014 година, тој ја скршил левата подлактица, по неспортски фаул на Мутлу Демир, на натпреварот против Пинар Каршијака и се проценува дека ќе се врател за 6 до 8 недели. Тој се вратил на теренот на 24 декември, во натпреварот против Дарушафака Догуш и постигнал само 2 поени.

Како што сезоната се приближувала кон крајот, Анадолу Ефес се зацврстил на втората позиција во регуларниот дел од сезоната во турската лига. Сепак, тие биле запрени во Евролигата по четвртфиналната серија и пораз од 1-3 од евентуалниот шампион Реал Мадрид.

На 14 јуни 2015 година, во натпревар 3 од финалната серија на турската лига против Пинар Каршијака, тој го скинал лигаментот на десното колено. Повредата го држело надвор од теренот околу 6 месеци.

Во текот на сезоната, тој имал просек од 12,4 поени и 5,2 скока во 27 одиграни натпревари во турската лига. Тој исто така играл на 19 натпревари во Евролигата, каде што имал просек од 12,8 поени, 5,1 скока и рекордни во кариерата 1,4 асистенции по натпревар.

Галатасарај Одеабанк уреди

На 30 јуни 2016 година, Крстиќ потпишал со турскиот клуб Галатасарај Одеабанк за сезоната 2016–17. На 9 септември 2016 година се разделил со Галатасарај.

Репрезентативна кариера уреди

Крстиќ играл за репрезентацијата на Србија и Црна Гора на Летните олимписки игри 2004 и Евробаскет 2005 година.

Како капитен на српската репрезентација играл на Евробаскетот 2009 кога го освоил сребрениот медал. Следната година, тој играл на Светското првенство 2010 каде Србија била поразена со 99–88 од Литванија во натпреварот за бронзениот медал. Тој ја претставувал репрезентацијата на Евробаскет 2011 во Литванија каде Србија завршила на осмото место и на Евробаскет 2013 во Словенија каде Србија завршила на седмото место и се квалификувала за Светското првенство 2014. На Светското првенство во Шпанија, српската репрезентација го освоила сребрениот медал. Набргу по последниот натпревар на турнирот, тој се повлекол од репрезентацијата, по десет години играње и шест години капитен на репрезентација.

Кариера после играње уреди

На 22 август 2019 година, Крстиќ бил именуван за директор на младинските кошаркарски репрезентации при Кошаркарскиот сојуз на Србија. На 14 декември 2020 година, Крстиќ бил избран за потпретседател на Кошаркарскиот сојуз на Србија.

Личен живот уреди

Крстиќ е оженет со сопругата Тања и има една ќерка. Крстиќ, чиј прекар е „Кадрав“, бил избран за трет најподобен ерген од српската верзија на списанието People. На 19 август 2010 година, на натпреварот против Грција за меѓународниот турнир Акрополис 2010 година, тој учествувал во тепачка помеѓу играчите и фрлил стол кон Гркот Јоанис Бурусис. Тоа резултирало со тоа што тој ја поминал ноќта во полициска станица, од каде бил пуштен ден потоа.[3] Тој во своја одбрана изјавил дека мислел дека Бурусис е навивач кога го фрлил столчето кон него. Во истата тепачка, Крстиќ неколку пати одзади го нападнал грчкиот играч Софоклис Схорцанитис.

По земјотресот во Србија во 2010 година, Крстиќ и неговите соиграчи од Оклахома Сити Тандер дарувале10.000 долари за помош на неговиот роден град Краљево, кој бил директно погоден од катастрофалната несреќа.

Година Екипа ОН СН МПН ШИ% 3П% СФ% СПН АПН УТПН БПН ППН ИНД
2001/02 Партизан 13 8 19.7 .385 .000 .595 4.4 .2 .5 .6 4.8 4.2
2002/03 10 7 30.1 .489 .000 .717 6.2 .9 1.2 .6 12.8 13.1
2003/04 9 7 24.8 .600 .000 .721 2.9 .6 .2 1.0 13.4 13.0
2011/12 ЦСКА Москва 22 18 24.5 .629 .000 .786 5.5 .6 .5 .5 14.2 18.4
2012/13 29 7 23.4 .613 1.000 .738 4.4 1.0 .3 .7 13.0 16.8
2013/14 29 15 19.4 .502 .600 .630 3.2 .8 .3 .6 9.6 10.0
2014/15 Анадолу Ефес 19 10 21.5 .571 .000 .808 5.1 1.4 .3 .5 12.8 17.1
Кариера 131 72 22.7 .560 .500 .732 4.5 .8 .4 .6 11.6 13.9

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „NBA.com New Jersey Nets Home“. NBA.com. Архивирано од изворникот на 18 јануари 2008. Посетено на 24 јануари 2023.
  2. Jakovljević, I. „Krstić: Mesina me "ubijao". novosti.rs (српски). Посетено на 24 јануари 2023.
  3. „Police release Nenad Krstic after melee“. ESPN.com.

Надворешни врски уреди