< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1851 (MDCCCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1851 година од новата ера, 851. од вториот милениум, 51. од XIX век и втора од 1850-тите.

1851 во разни календари
Грегоријански календар1851
MDCCCLI
Ab urbe condita2604
Ерменски календар1300
ԹՎ ՌՅ
Асирски календар6601
Бахајски календар7–8
Балиски календар1772–1773
Бенгалски календар1258
Берберски календар2801
Будистички календар2395
Бурмански календар1213
Византиски календар7359–7360
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4547 или 4487
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4548 или 4488
Коптски календар1567–1568
Етиопски календар1843–1844
Еврејски календар5611–5612
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1907–1908
 - Сачка ера1772–1773
 - Кали-југа4951–4952
Холоценски календар11851
Игбоански календар851–852
Ирански календар1229–1230
Исламски календар1267–1268
Јапонски календарКаеј 4
(嘉永4年)
Јавански календар1779–1780
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4184
Мингуо-календар61 пред Р. Кина
民前61年
Нанакшахи383
Тајландски сончев календар2393–2394
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1977 или 1596 или 824
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1978 или 1597 или 825

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7359 и 7360 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6601 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5611 и 5612 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2604.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1851 година се протега во 4487 и 4488, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4547 и 4548 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2394. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1267 и 1268 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди