< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1893 (MDCCCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1893 година од новата ера, 893. од вториот милениум, 93. од XIX век и четвртта од 1890-тите.

1893 во разни календари
Грегоријански календар1893
MDCCCXCIII
Ab urbe condita2646
Ерменски календар1342
ԹՎ ՌՅԽԲ
Асирски календар6643
Бахајски календар49–50
Балиски календар1814–1815
Бенгалски календар1300
Берберски календар2843
Будистички календар2437
Бурмански календар1255
Византиски календар7401–7402
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4589 или 4529
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4590 или 4530
Коптски календар1609–1610
Етиопски календар1885–1886
Еврејски календар5653–5654
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1949–1950
 - Сачка ера1814–1815
 - Кали-југа4993–4994
Холоценски календар11893
Игбоански календар893–894
Ирански календар1271–1272
Исламски календар1310–1311
Јапонски календарМејџи 26
(明治26年)
Јавански календар1822–1823
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4226
Мингуо-календар19 пред Р. Кина
民前19年
Нанакшахи425
Тајландски сончев календар2435–2436
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
2019 или 1638 или 866
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
2020 или 1639 или 867

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7401 и 7402 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6643 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5653 и 5654 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2646.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1893 година се протега во 4529 и 4530, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4589 и 4590 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2436. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1310 и 1311 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Григор Прличев

Надворешни врски

уреди