< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1631 (MDCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1631 година од новата ера, 631. од вториот милениум, 31. од XVII век и втора од 1630-тите.

1631 во разни календари
Грегоријански календар1631
MDCXXXI
Ab urbe condita2384
Ерменски календар1080
ԹՎ ՌՁ
Асирски календар6381
Балиски календар1552–1553
Бенгалски календар1038
Берберски календар2581
Будистички календар2175
Бурмански календар993
Византиски календар7139–7140
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4327 или 4267
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4328 или 4268
Коптски календар1347–1348
Етиопски календар1623–1624
Еврејски календар5391–5392
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1687–1688
 - Сачка ера1552–1553
 - Кали-југа4731–4732
Холоценски календар11631
Игбоански календар631–632
Ирански календар1009–1010
Исламски календар1040–1041
Јапонски календарКанеј 8
(寛永8年)
Јавански календар1552–1553
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3964
Мингуо-календар281 пред Р. Кина
民前281年
Нанакшахи163
Тајландски сончев календар2173–2174
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1757 или 1376 или 604
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1758 или 1377 или 605

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7139 и 7140 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6381 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5391 и 5392 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2384.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1631 година се протега во 4267 и 4268, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4327 и 4328 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2174. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1040 и 1041 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди