< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1566 (MDLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1566 година од новата ера, 566. од вториот милениум, 66. од XVI век и седма од 1560-тите.

1566 во разни календари
Грегоријански календар1566
MDLXVI
Ab urbe condita2319
Ерменски календар1015
ԹՎ ՌԺԵ
Асирски календар6316
Балиски календар1487–1488
Бенгалски календар973
Берберски календар2516
Будистички календар2110
Бурмански календар928
Византиски календар7074–7075
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4262 или 4202
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4263 или 4203
Коптски календар1282–1283
Етиопски календар1558–1559
Еврејски календар5326–5327
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1622–1623
 - Сачка ера1487–1488
 - Кали-југа4666–4667
Холоценски календар11566
Игбоански календар566–567
Ирански календар944–945
Исламски календар973–974
Јапонски календарЕјроку 9
(永禄9年)
Јавански календар1485–1486
Јулијански календар1566
MDLXVI
Корејски календар3899
Мингуо-календар346 пред Р. Кина
民前346年
Нанакшахи98
Тајландски сончев календар2108–2109
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1692 или 1311 или 539
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1693 или 1312 или 540

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7074 и 7075 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6316 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5326 и 5327 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2319.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1566 година се протега во 4202 и 4203, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4262 и 4263 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2109. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 973 и 974 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди