Анри II
Крал на Франција
Гроф од Прованса
Анри II
На престол31 март 1547 - 10 јули 1559
Крунисување25 јули 1547
ПретходникФрансоа I
НаследникФрансоа II
Почивалиште
ДецаФрансоа II
Елизабета Валоа
Клаудија Валоа
Шарл IX
Анри III
Маргарита Валоа
Франсоа Анжујски
ДинастијаВалоа-Ангујем
ТаткоФрансоа I
МајкаКлаудија Француска

Анри II (роден на 31 март 1519 во Сен Жермен ан Ле - починал на 10 јули 1559 во Париз) бил крал на Франција од династијата Валоа-Ангујем и гроф од Прованса. Тој бил син на кралот Франсоа I и Клаудија Француска. Војувал против Австрија и хугенотите. Починал, откако бил погоден со копје на една витешка забава.


Претходник
Франсоа I
Крал на Франција
1547-1559
Наследник
Франсоа II