< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1606 (MDCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1606 година од новата ера, 606. од вториот милениум, 6. од XVII век и седма од 1600-тите.

1606 во разни календари
Грегоријански календар1606
MDCVI
Ab urbe condita2359
Ерменски календар1055
ԹՎ ՌԾԵ
Асирски календар6356
Балиски календар1527–1528
Бенгалски календар1013
Берберски календар2556
Будистички календар2150
Бурмански календар968
Византиски календар7114–7115
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4302 или 4242
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4303 или 4243
Коптски календар1322–1323
Етиопски календар1598–1599
Еврејски календар5366–5367
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1662–1663
 - Сачка ера1527–1528
 - Кали-југа4706–4707
Холоценски календар11606
Игбоански календар606–607
Ирански календар984–985
Исламски календар1014–1015
Јапонски календарКејчо 11
(慶長11年)
Јавански календар1526–1527
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3939
Мингуо-календар306 пред Р. Кина
民前306年
Нанакшахи138
Тајландски сончев календар2148–2149
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1732 или 1351 или 579
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1733 или 1352 или 580

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7114 и 7115 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6356 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5366 и 5367 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2359.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1606 година се протега во 4242 и 4243, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4302 и 4303 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2149. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1014 и 1015 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди